Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Destekli Test, İdrardan Prostat Kanserini Neredeyse Yüzde 100 Doğrulukla Teşhis Edebiliyor

Yapay Zeka Destekli Test, İdrardan Prostat Kanserini Neredeyse Yüzde 100 Doğrulukla Teşhis Edebiliyor

Yapay zeka destekli test sadece 20 dakikada sonuç veriyor.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Güney Koreli bilim insanları, bedene herhangi bir müdahale olmadan, çok hızlı sonuç veren bir test geliştirdiler. Bu test sayesinde prostat kanseri %100’e varan doğrulukla tespit edilebiliyor. Biyopsi gerektiren geleneksel tanı yöntemlerine nazaran bu test, yapay zekanın yardımıyla sadece idrar örneğine ihtiyaç duyuyor.

Prostat kanseri, günümüzdeki en tehlikeli kanser türlerinden biri, özellikle yaşı ilerlemiş erkekler için: Oluşan prostat kanserlerinin %99’u 50 yaşın üzerindeki erkeklerde meydana geliyor. ABD’de kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alan prostat kanseri, her 35 erkekten 1’ini etkiliyor.

Geleneksel yöntemlerde prostat kanserini teşhis etmek için kansere yol açan, prostata özgü antijenler (PSA) kanda tespit ediliyor. Ancak bu teşhis yönteminin doğruluğu sadece %30.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsünden Dr. Kwan Hyi Lee ve Profesör In Gab Jeong, çok daha iyi bir test geliştirdiler.

Araştırmacılar, tespit edilen sinyallerin karmaşık modellerini analiz ederek idrar örneklerinden prostat kanseri olanları tanımlayan bir yapay zeka geliştirdiler ve eğittiler. Araştırmacıların kullandıkları 76 idrar örneğinde kanserin teşhis edilme oranı neredeyse %100’dü.

Görsel: pubs.acs.org

İlgili İçerikler

Akıllı Ev Sistemlerinde Yeni Bir Adım: Amazon, Alexa’yla Kontrol Edilebilen Mikrodalga Fırın Geliştirdi

Zehra Öney

Google Asistan Web Site ve Android Uygulama İçeriklerini Okuyup Çevirebiliyor

Zehra Öney

Lime, Lime Prime’ı Kullanıma Sundu

Zehra Öney