Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Google, Loon Şirketini Kapatıyor

Google, Loon Şirketini Kapatıyor

Google, Loon şirketini kapatacağını duyurdu.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Google, yüksek irtifadaki balonlarla internet bağlantısı sunan girişimi Loon’un operasyonlarına son vereceğini açıkladı.

Google’ın bağlı olduğu Alphabet’in X Biriminin Başkanı Astro Teller, Loon’un operasyonlarının önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonlandırılacağını açıkladı.

Google, Loon projesine 2012 yılında X Birimi içerisinde başlamıştı ve 2018 yılında Loon, ayrı bir şirket haline getirilmişti.

Loon, atmosferin stratosfer katmanına konumlandırılan uzun süreli balonlarla kablosuz internet hizmeti sunuyor. Balonlar temelde, yüksek irtifada konumlandırılmış baz istasyonu gibi çalışıyor ve cep telefonlarına LTE (4G) bağlantı sağlıyor.

Uzun süre deneysel bir proje olarak devam eden Loon, 2020 yılında düzenli operasyonlara da başlamıştı. Loon, Temmuz 2020’de Kenya’nın bazı bölgelerinde ticari internet servisi sunmaya başlamıştı. Proje kapsamında Kenya’da yaklaşık 50.000 kilometrekarelik bir alanda servis sağlamıştı.

Loon ayrıca geçtiğimiz yıllarda Maria Kasırgası’ndan çok büyük zarar gören Porto Riko’da acil internet hizmeti sunma konusunda çalışmış ve Peru’nun Amazon ormanları içinde kalan Loreto bölgesine de internet getireceğini açıklamıştı.

Görsel: blog.x.company

İlgili İçerikler

Hollanda’da Satılan Araçların Yüzde 21’ini Elektrikli Araçlar Oluşturuyor

Zehra Öney

Netflix, Şifre Paylaşımını Durdurmak için Yeni Özellikleri Test Ediyor

Zehra Öney

Google Play Store’da Yeni Bir Zararlı Yazılım Tehlikesi Başladı

Zehra Öney