Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Fugaku ve Yapay Zeka, Tsunami Tahmini Yapacak

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Fugaku ve Yapay Zeka, Tsunami Tahmini Yapacak

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku, tsunami kıyıya ulaşmadan önce tsunami taşkını tahmininde bulunacak.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Tohoku Üniversitesi Doğal Afet Bilimi Uluslararası Araştırma Enstitüsü, Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve Fujitsu Laboratuvarları, yayınladıkları ortak bildiride doğal afet yönetimini güçlendirecek bir yapay zeka modelini başarıyla geliştirdiklerini duyurdu. Yeni model sayesinde kıyı şeritleri için tsunami taşkınlarının tahmini neredeyse gerçek zamanlı olarak yapılabilecek.

Ortak girişim kapsamında, Japonya’nın amiral gemisi süper bilgisayarı Fugaku kullanılarak çeşitli yüksek çözünürlüklü tsunami simülasyonları çalışıldı. Yeni yapay zeka modeli, sonrasında açık denizlerdeki tsunami dalga formları ve kıyılarda meydana gelen taşkın durumlarını da eğitim verisi olarak kullandı.

Gerçek bir deprem sırasında, açık denizdeki tsunami dalga formlarıyla eğitilen yapay zeka, kıyı şeritlerindeki olası tsunami taşkın baskınlarının gerçekleşme olasılığı olan yerleri yüksek oranda tahmin edebilecek. Bu, belirli alanlar için ayrıntılı taşkın tahmin verilerini daha doğru ve hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılacak.

Görsel: engadget.com

İlgili İçerikler

Instagram Yılda 20 Milyar Dolar Reklam Geliri Elde Ediyor

Zehra Öney

Google Play Store’da Yeni Bir Zararlı Yazılım Tehlikesi Başladı

Zehra Öney

Tencent’in Sahibi Olduğu TiMi Studios, Xbox Game Studios ile Yeni Oyunlar Geliştirecek

Zehra Öney