Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Apple, Fransa’da Cihazlarının Tamir Edilebilme Puanlarını Göstermeye Başladı

Apple, Fransa’da Cihazlarının Tamir Edilebilme Puanlarını Göstermeye Başladı

Apple’ın, cihazlarının tamir edilebilme puanlarını göstermesi, Fransa’nın çıkardığı yasa sonrasında hayata geçti.

Elektronik cihazların ömürlerini tamamladıktan sonra meydana getirdikleri atık sorunu bir süredir dünya gündeminde yer alıyor. Teknoloji şirketleri hem çevreye daha duyarlı materyaller kullanmak hem de paketleme konusunda radikal adımlar atıyorlar: Örneğin Apple ve Samsung, yeni nesil telefonlarını şarj adaptörü olmadan satıyorlar. Bunun yanı sıra cihazların geri dönüşümü için de çeşitli programlar uygulamaya başladılar.

Benzer şekilde ülkeler de bu konuda adımlar atıyor, örneğin Fransa. Ülke, Ocak ayında atıkları önlemek adına yeni bir yasa çıkardı ve teknoloji şirketleri de buna katılmak zorunda.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Apple’ın Fransa’daki web sitesinde artık cihazlarının ne kadar kolay tamir edilebileceğini gösteren puanlar yer alıyor. Şirket, bu puanların nasıl hesaplandığını da web sitesinde yayınlamaya başladı. Puanlar hesaplanırken cihazların ne kadar kolay demonte edilebileceği, tamir etmek için dokümantasyon ve yedek parça mevcudiyeti göz önünde bulunduruluyor.

Şirketin iPhone 12 modellerinin tamir puanı 10 üzerinden 6 alırken, iPhone 11 modelleri 4,5 ile 4,6 arasında değişiyor. Puan ne kadar yüksek ise cihaz o kadar kolay tamir edilebilir anlamına geliyor.

MacBook’larda ise puanlar 5,6 ile 7 arasında değişiyor.

Ülkede hayata geçen yasa sonrasında Samsung da Galaxy S21 Plus modeli için online tamir rehberi yayınlamış durumda.

Fransız yetkililer, geçen yıl elektrikli ve elektronik cihazların sadece %40’ının bozulduktan sonra tamir edildiğini ve bu oranı beş yıl içerisinde %60’a yükseltmeyi amaçladıklarını belirttiler.

Görsel: apple.com/fr

İlgili İçerikler

Netflix Üç Yeni Oyun Duyurdu

Zehra Öney

WhatsApp Mesajlarına Emoji ile Yanıt Özelliği Geliyor

Zehra Öney

Zimbabve 2018 Seçimlerinde Parmak İzi Teknolojisi Kullanılacak

Zehra Öney