Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

533 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgileri Sızdı

533 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgileri Sızdı

Sızdığı belirlenen 533 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri internette bulunabiliyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un 533 milyon kullanıcısının bilgileri internete sızmış durumda ve anlaşılan o ki bu bilgiler uzun süredir internet ortamında bulunabilir durumda.

Facebook, bu verilerin ilk kez 2019 yılında ele geçirildiğini ve Ağustos 2019’da bu sorunu çözdüklerini belirtmiş durumda. Bu süreçten sonra veri tabanı, internette satışa çıkmış ve bir Telegram botu kullanılarak verileri bölüm bölüm satın almak mümkün hale gelmişti. Ancak artık bu bilgiler, internette ücretsiz olarak bulunabiliyor ve Insider da dahil olmak üzere pek çok kaynak bu verilerin ele geçirilmesini doğruluyor.

533 milyon kullanıcının sızdırılan verileri arasında telefon numaraları, Facebook ID’leri, isim ve soy isimleri, konumları, kendileri hakkındaki kısa bilgiler (bio), doğum tarihleri ve bazı kullanıcılar için de e-posta adresleri bulunuyor.

ABD’de 32 milyondan fazla, Birleşik Krallık’ta 11 milyondan fazla, Hindistan’da 6 milyondan fazla kişinin verileri ele geçirildi. Türkiye’de ise yaklaşık 20 milyon kişinin verileri ulaşılabilir durumda görünüyor.

Görsel: nytimes.com

İlgili İçerikler

2015’in En Hızlı Büyüyen Uygulaması Facebook Messenger Oldu

Zehra Öney

EasyJet Hack’lendi: 9 Milyon Müşterinin Bilgileri Ele Geçirildi

Zehra Öney

Twitter, Kullanıcılar Yanlış Bilgi Veren Bir Tweet’i Beğendiklerinde Onları Uyaracak

Zehra Öney