Zehra Öney
Endüstri 4.0 Mobil ve Dijital Teknolojiler Nesnelerin İnterneti Trend Teknolojiler

2025’e Kadar Üretilen Elektriğin 5’te 1’ini Bilişim Teknolojileri Kullanacak

2025’e Kadar Üretilen Elektriğin 5’te 1’ini Bilişim Teknolojileri Kullanacak

Bu denli büyük bir elektrik talebini sürdürülebilir olarak karşılamak mümkün mü?

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte bilişim sektörünün enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Devasa veri merkezlerinin dünyadaki talebe yetişmesi için sürekli çalışması gerekiyor. Dünya Ekonomik Forumunun (World Economic Forum) yayınladığı habere göre, dünyada yaklaşık 4,6 milyar insan her gün internet kullanıyor. Dakikada 350.000 tweet atılıyor.

Dünyada ise 30 milyar cihaz, internete bağlı durumda ve bu sadece bilgisayarlar ile cep telefonlarını kapsamıyor. Nesnelerin İnterneti çağında akıllı televizyonlar, akıllı otomobiller, akıllı ev sistemleri ve akıllı saatler de bu gruba giriyor. Bu denli cihazın yanı sıra, onlara hizmet veren, verileri depolayan veri merkezlerinin tükettiği enerjiyi hiç düşündünüz mü?

Şöyle bir örnek verilebilir: Günümüzdeki veri merkezlerinin yarısı “hiperboy” olarak tanımlanıyor. Yani 1000 metrekareden daha büyük bir alanı kaplıyorlar ve 5000’den fazla sunucuya (server) sahipler.

2025’e kadar bilişim teknolojisinin, dünyada üretilen tüm elektrik enerjisinin %20’sini kullanması bekleniyor. Ayrıca dünyadaki karbon emisyonunun %5,5’i de yine bilişim sektörü tarafından üretilecek.

Böyle bir durumda bu enerji ihtiyacını sürdürülebilir enerjiden karşılamak mümkün olabilir mi? Google’ın bu konuda bir yol planı bulunuyor en azından: Şirket, 2030’a kadar veri merkezlerinin tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlamayı planlıyor ve enerjisini doğal kaynaklardan elde eden ilk veri merkezini de Las Vegas’ta geçtiğimiz yıl açtı.

Görsel: physicsworld.com

İlgili İçerikler

ABD’de Evlerin %60’ında İnternete Bağlı TV Cihazı Var

Zehra Öney

Akıllı Hoparlörler Kalpte Ritim Bozuklukları Tespit Edebiliyor

Zehra Öney

Intel, Mobileye’ı Halka Arz Etmeyi Planlıyor

Zehra Öney