Zehra Öney
Kripto Para

Çin Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerini Yasakladı

Çin Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerini Yasakladı

Çin Merkez Bankası, kripto para işlemlerini risklerden kaçınmak için yasakladı.

Kripto paraların ulaştığı popülerlik, dünyadaki milyonlarca insanın kripto para dünyasına girmesini sağlamıştı. Kripto paraların sunduğu kazanç avantajının yanı sıra, fiyatlarda çok hızlı dalgalanmalar yaşaması ve kripto para borsalarında yaşanan çeşitli usulsüzlükler, kripto paralara olan önyargının devam etmesine de yol açtı. Bu riskli ortamda, Çin Merkez Bankası önemli bir karar aldı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Çin Merkez Bankası, kripto para işlemlerini yasa dışı olarak niteleyerek işlemleri yasakladığını duyurdu. Gerekçe olarak da kripto paraların yasal olarak satın alma değeri olmadığını ve pazarda para birimi olarak dolaşamayacağını belirtti.

Çin Merkez Bankası ayrıca, kripto paraların kara para aklama, illegal fon toplama, sahtecilik, saadet zinciri ve çeşitli suç aktivitelerinde artışa neden olduğunu belirtti.

Bu kararla birlikte, Çin’de kripto para işlemleri artık mali suçlar kapsamına alındı. Banka, kararı resmi olarak duyurmadan önce, kripto para madenciliği ve ticareti hakkında uyarılar yapmaya başlamış ve finansal kurumlara işlemleri durdurmaları konusunda bildirim yapmıştı.

Çin Merkez Bankasının açıklamasının ardından kripto para birimlerinde sert düşüşler yaşandı.

Görsel: cnet.com

İlgili İçerikler

Tesla Araçlar Bitcoin ile Satın Alınabilecek

Zehra Öney

Bitcoin’in Değeri 10.000 Doların Üzerine Çıktı

Zehra Öney

PayPal ve Venmo Kripto Paraları Desteklemeye Başlıyor

Zehra Öney