Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

BMW Renk Değiştiren Otomobili Tanıttı

BMW Renk Değiştiren Otomobili Tanıttı

BMW iX Flow konsept otomobili tek bir tuşa dokunulduğunda renk değiştirebiliyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, BMW, CES 2022 Tüketici Elektroniği Fuarında, gelecekteki modellerinde uygulayacağı yeni teknolojileri sergiliyor. Bunlar arasında 31 inç 8K ekrana sahip arka koltuk düzeneği ve renk değiştiren “E-Mürekkep” boyası da yer alıyor.

BMW, yeni “Sinema Ekranı” eğlence sistemi için aracın arka koltuk bölümünü özel bir sinema salonuna dönüştürdüğünü belirtiyor. 31 inçlik katlanır panoramik ekranda Amazon ile yaptığı iş birliği kapsamında Fire TV yayın hizmetini sunuyor.

BMW ayrıca “E-Mürekkep” teknolojisini iX Flow konsept otomobilinde tanıtıyor. Aracın gövde panelleri, küçük bir elektrik akımıyla şarj edildiğinde renk değiştiren veya ayarlara bağlı olarak bir desen ortaya çıkaran “ePaper” partikülleriyle kaplanmış durumda.

Aracın E-Mürekkep yüzeyi, Amazon Kindle’ınki gibi e-kitap okuyucu ekranlarından türetildi ve insan saçına benzer genişlikte milyonlarca mikrokapsülden oluşuyor. Kapsüller, negatif yüklü beyaz pigmentler ve pozitif yüklü siyah pigmentler içeriyor; bir elektrik alanı, istenen pigment kapsüllerinin yüzeyde toplanmasını ve buna bağlı olarak aracın renk değiştirmesini sağlıyor.

Görsel: bmw.com

İlgili İçerikler

Apple Pay Mobil Uygulamalardan Sonra Mobil Sitelerde de Kullanılacak

Zehra Öney

Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney Oldu | Maxi Haber

Zehra Öney

Apple Klavye Kılıf Yeni iPad Pro’da Trackpad ile Gelebilir

Zehra Öney