Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Kullanıcıların Kendi Telefonlarını Tamir Edebilecekleri Dönem Geldi

Kullanıcıların Kendi Telefonlarını Tamir Edebilecekleri Dönem Geldi

Kullanıcıların kendi telefonlarını tamir edebilecekleri döneme gelirken önemli gelişmeler nasıl yaşandı?

Bundan birkaç yıl önce, bir kullanıcının, akıllı telefonunu kendisinin tamir etmesi düşünülebilecek bir şey değildi. Pek çok şirket, tamir hizmetini ya kendisi ya da yetkilendirdiği üçüncü parti kuruluşlar aracılığıyla sunuyordu. Ancak son birkaç yılda bu konuda önemli gelişmeler yaşandı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, bu konudaki ilk önemli adım Motorola’dan geldi. 2018 yılında iFixit üzerinden resmi yedek parçalarını kullanıcılarına sunmaya başlayan şirket, bu konudaki öncülerden olmayı başardı.

2021’de ise, önce Fransa’da önemli bir kural uygulanmaya başlandı: Bu kural kapsamında, web sitelerinde ürünlerin tamir edilebilme oranları gösterilmeye başlandı. Örneğin şu anda Apple’ın resmi Fransa sitesinde iPhone 13 Pro 128 GB Yeşil renkli telefonun tamir edilebilme oranı 10 üzerinden 6,8.

Ekim 2021’de ise ABD, birçok cihazın tamir amacıyla açılmasını etkin bir şekilde yasal hale getirdi. Ardından şirketler de bu konuda adımlar attı. Apple, 2021’in Kasım ayında, kullanıcılarına yedek parçalar sunacağını duyurdu. Samsung da bu konuda adımlarını attı ve son olarak Google da Pixel telefonlarının satıldığı ülkelerde hem yedek parça hem de onarım için gerekli araçları satacağını duyurdu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: ifixit.com

İlgili İçerikler

Meerkat ve Periscope Arasındaki Savaşta İbre Periscope’tan Yana

Zehra Öney

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Zehra Öney

HoloLens’e Ait Detaylar Belirginleşmeye Başladı

Zehra Öney