Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Dolandırıcı Mac Uygulamaları, Kullanıcıları Abonelik Ücreti Ödemeye Zorluyor

Dolandırıcı Mac Uygulamaları, Kullanıcıları Abonelik Ücreti Ödemeye Zorluyor

The Washington Post, 2021’de Apple App Store’da en çok gelir elde eden ilk 1.000 uygulamanın yaklaşık %2’sinin, dolandırıcılığın bazı formlarını barındırdığını paylaşmıştı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Kosta Eleftheriou adlı bir geliştirici, Mac App Store’da yer alan ve abonelik ücretleri ödenmediği sürece uygulamadan çıkmayı zorlaştıran pop-up’lar kullanan şüpheli uygulamalara ışık tuttu.

Edoardo Vacchi adlı bir Twitter kullanıcısının, abonelik ücreti ödemesi yapılana kadar uygulamayı kapatma seçeneğini devre dışı bırakan My Metronom adlı bir uygulama hakkında paylaşımda bulunmasının ardından, Eleftheriou durumu incelemeye başladı.

The Verge ekibi, hem Music Paradise hem de Groove Vibes tarafından geliştirilen uygulamaları indirdi ve bazılarının, uygulamalardan çıkmak için uygun çözümlere sahip olmasına rağmen, bazılarının, uygulamadan çıkma seçeneğini ve Mac’in zorla kapatma (force quitting) tuşlarını devre dışı bıraktığını buldu. Uygulamalardan, ödeme yapmadan çıkmak hâlâ mümkün, ancak pop-up’larını kapatma bağlantıları, kasıtlı olarak bulunması zor olacak şekilde tasarlanmış gibi görünüyor.

My Metronom uygulaması artık Mac uygulama mağazasında yer almıyor, ancak uygulamayı kaldıranın Apple’ın kendisi olup olmadığı henüz belli değil.

Görsel: Kosta Eleftheriou / Twitter

İlgili İçerikler

Amazon Music 55 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Zehra Öney

Windows 10 400 Milyon Cihazda Kullanılıyor

Zehra Öney

Facebook Bilgisayar Kullanıcıları için Gece Modunu Test Etmeye Başlıyor

Zehra Öney