Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Uganda, Sosyal Medya Vergisi Tahsil Etmeye Başladı

Uganda, Sosyal Medya Vergisi Tahsil Etmeye Başladı

Temmuz ayından itibaren Uganda vatandaşları günlük 200 Uganda şilini vergi ödemeye başladılar.

Sosyal medya ve internet, günümüzün vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Her gün milyarlarca kullanıcı sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor, paylaşımda bulunuyor ve hatta iş yapıyor. Peki sosyal ağlara girmek için vergi ödemeyi göze alır mısınız?

Futurism’de yayınlanan habere göre, Uganda vatandaşları artık sosyal medyayı kullanmak için günlük bazda vergi ödeyecekler. Haziran ayında kabul edilen yasa kapsamında, Uganda vatandaşları, Temmuz ayından itibaren sosyal medya platformlarını kullanmak için günlük 200 Uganda şilini (Türk lirası karşılığı 24 kuruş / 0,05 Amerikan doları) vergi ödemeye başladılar.

1 Temmuz sabahında milyonlarca Uganda vatandaşı, sosyal medya platformlarına erişim sağlayamadı. Uganda Devlet Başkanı, yasanın, “sosyal ağlar aracılığıyla yayılan dedikoduların sonuçlarının üstesinden gelmek için hükûmete fon sağlamak” amacıyla çıkarıldığını belirtiyor.

Pek çok kullanıcı, yasaktan etkilenmemek için VPN (virtual private network – sanal özel ağ) kullanmaya başladı. Ancak bu da, bu kullanıcıların kovuşturmaya uğrama riskini artırıyor.

Öte yandan pek çok Ugandalı kullanıcı da sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor: Pek çoğu sorunun günlük vergilendirme değil, seslerinin kısılmak istenmesi olduğunu belirtiyor.

Uganda vatandaşları Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi pek çok sosyal medya sitesine bağlanmak için vergi ödemek zorundalar.

Siz bu tür bir vergiye nasıl bakıyorsunuz?

Görsel: techaeris.com

Related posts

Dijital Pazarlama ve Reklamcılıkta Başarılı Olmanın 5 Yolu

Zehra Öney

Facebook Tercümeleri Kullanıcıların Değerlendirmesini İstiyor

Zehra Öney

Facebook’ta Markalar İçin GIF İçerik ve Reklam Dönemi Başladı

Zehra Öney

2 comments

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi