Zehra Öney
Genel

7-Eleven, Japonya’da Mobil Ödeme Uygulamasını 500.000 Dolarlık Hack Saldırısı Sonrasında Kapattı

7-Eleven, Japonya’da Mobil Ödeme Uygulamasını 500.000 Dolarlık Hack Saldırısı Sonrasında Kapattı

Japonya’da hacker’lar 7-Eleven’ın mobil ödeme uygulaması “7Pay” kullanıcılarından toplamda 500.000 dolar çaldılar.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, 7-Eleven, Japonya’da yakın zamanda kullanıma sunulan 7Pay mobil ödeme özelliğini kullanıma kapattı. Özelliğin kullanıma kapatılma sebebi ise üçüncü bir partinin yüzlerce kullanıcı adına işlem yapmasıydı.

1 Temmuz’da kullanıma sunulan özellik, kullanıcıların mobil uygulama aracılığıyla barkodu taratarak bağlı kredi ya da banka kartları aracılığıyla ödeme yapmalarını sağlıyordu. Ancak ertesi gün şirket kullanıcılardan yapmadıkları ödemeler için şikayetler almaya başladı.

Uygulamadaki açık ise şuydu: Bir hacker’ın, sadece kullanıcının doğum tarihini, e-posta adresini ve telefon numarasını bilmesi gerekiyordu. Sonrasında parola yenileme isteğini başka bir e-posta adresine gönderebiliyordu. Bununla birlikte, doğum tarihi bilgisi olmayan ya da bu bilgiyi girmeyen kullanıcıların doğum tarihi, uygulamada 1 Ocak 2019 olarak kaydedilmişti.

Bu sayede hacker’lar 900 kullanıcının hesabını ele geçirerek toplamda 55 milyon Japon Yeni yani 500.000 dolarlık işlem yaptılar. Şirket mobil ödeme işlemlerini durdurmanın yanı sıra yeni üye kaydını da durdurdu.

Şirket ayrıca hesabı ele geçirilen ve parası çalınan kullanıcılara geri ödeme yapacağını ve bir yardım hattı oluşturduğunu da duyurdu.

Görsel: asia.nikkei.com

Related posts

Yemek Sepeti Sadece Türkiye’de Değil, Yemek Sipariş Sektöründe Bir Rekorla Satıldı

Zehra Öney

Oracle, Palerra’yı Satın Aldı

Zehra Öney

Apple Music’in Ücretli Üye Sayısı 6,5 Milyona Ulaştı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi