Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

“Akıllı” Elbiseler Teknolojiyi Modayla Buluşturuyor

“Akıllı” Elbiseler Teknolojiyi Modayla Buluşturuyor

Lina Wassong; yazılımları, araçları ve elektronik cihazları moda tasarımında kullanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler moda dünyasında da son derece yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda drone’ların “manken” olduğu defilenin detaylarını blog’umda paylaşmıştım. Moda dünyasında 3 boyutlu yazıcıların kullanıldığını, akıllı kumaşların test edildiğini, teknolojideki yeniliklerin tasarımlarda uygulandığını takip ediyoruz.

Berlin çıkışlı Tasarımcı Lina Wassong, teknoloji ile modayı buluşturmaya çalışanlardan. BBC tarafından yayınlanan habere göre, tasarımlarını “kadınlar için teknolojiyi daha ulaşılabilir kılmak” amacıyla yapan Wassong, örneğin “Ambient” elbisesi ile zarif ışık oyunları gerçekleştiriyor.

Wassong ayrıca tasarım sürecinde de teknolojiden faydalanıyor: “Symbiosis” isimli beyaz elbisesinin büyük bir bölümü yazılım desteği ile tasarlandı. Üç boyutlu yazıcı ile “yazılan” şekiller elbisenin önünde yer alıyor, elbisenin arkasında ise elektronik parça yer alıyor. Bölmede, hareket sensörü, sıcaklık sensörü bulunuyor. Ortamda alışılmadık bir durum meydana geldiğinde ise elbise, giyen kişiyi uyarıyor.

Siz bu “akıllı” elbiseyi giymek ister misiniz?

Görsel: linawassong.com

Related posts

Amerikalılar Ürün ya da Servis için En Çok Hangi Kaynaklara Başvuruyor?

Zehra Öney

Yeditepe Üniversitesi ve Vodafone’un “Mobil” İşbirliği Digital Age’de…

Zehra Öney

Google Android Wear 2.0 Lansmanını İki Yeni Saat Modeliyle Yapacak

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi