Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

AliBaba Yalnızlar Günü’nde 14,3 Milyar Dolar Kazandı

Çin’de Yalnızlar Günü olarak kutlanan 11 Kasım, e-ticaret siteleri için yılın en önemli günlerinden biri. Pek çok site Yalnızlar Günü’ne özel kampanyalar yapıyor ve kullanıcılar da bu özel günde tam bir alışveriş çılgınlığı yaşıyorlar.

Yalnızlar Günü’nün en karlı şirketi ise, tahmin edilebileceği gibi AliBaba oldu. 11 Kasım’ın başlamasıyla ilk 8 dakikada 1 milyar dolarlık satış gerçekleştiren AliBaba, günü, 14.3 milyar dolarlık satışla kapattı. Bu meblağ, geçtiğimiz ise 9,3 milyar dolardı ve bir yılda %54’lük bir artış sağlandı.

Bu satışların önemli bir bölümü ise mobil cihazlardan geldi, AliBaba’nın paylaştığı bilgiye göre, tüm satışların %69’u mobil cihazlardan geldi: Geçtiğimiz sene alışverişlerin %42’si akıllı cihazlardan yapılmıştı.

Mobil cihaz kullanımı ise, AliBaba’nın satışlarında birincil önceliğe yerleşti. Bu yılın başında mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin oranı %42 iken, ikinci çeyrekte %55’e ulaşarak ilk defa kişisel bilgisayarları geride bırakmıştı. Üçüncü çeyrekte satışların %62’si mobil cihazlardan yapılarak şirket tarihinde yeni bir rekor kırılmıştı. Yalnızlar Günü’ndeki %69’luk oran ise, mobil cihazların alışverişte de ne kadar önemli olduklarını bir kez daha gösteriyor.

Related posts

Fitbit Akıllı Saat Üreticisi Vector’u Satın Alıyor

Zehra Öney

Milenyum Kuşağı Tatil Planları İçin Mobil’i Kullanıyor

Zehra Öney

Android’in Yeni İşletim Sisteminin İsmi Belli Oldu

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi