Zehra Öney
Genel

Apple Dördüncü Çeyrekte Ne Kadar Kazandı?

Apple Dördüncü Çeyrekte Ne Kadar Kazandı?

Apple, kendi mali takvimine göre dördüncü çeyrek raporunu açıkladı. Apple’ın üç aylık dönemdeki geliri 46 milyar 852 milyon dolar oldu.

Ekim ayının sonlarına girdiğimiz bugünlerde, şirketler de gelir tablolarını açıklamaya devam ediyorlar. Teknoloji dünyasına yön veren markalardan Apple da kendi mali takvimine göre dördüncü çeyrek raporunu açıkladı. Temmuz-Eylül 2016 dönemini kapsayan 3 aylık raporda en dikkat çeken ayrıntılardan biri, şirketin Servis gelirlerinin tüm zamanların rekorunu kırması oldu.

Apple’ın üç aylık dönemdeki geliri 46 milyar 852 milyon dolar oldu ve hisse başına gelir 1,67 dolar olarak gerçekleşti. Şirketin net geliri ise 9 milyar dolar oldu.

Apple üç aylık dönemde 45 milyon 513 bin adet iPhone satışı gerçekleştirdi ve bu satışlardan 28 milyar 160 milyon dolar gelir elde etti: Her zamanki gibi Apple’ın en büyük gelir kalemini iPhone oluşturdu.

iPhone satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre düştü. Geçen yılın aynı döneminde 48 milyondan fazla iPhone satan şirketin iPhone gelirleri de %13 oranında azaldı.

9 milyon 267 bin iPad satışı gerçekleştiren Apple, bu satışlardan 4 milyar 255 milyon dolar gelir elde etti.

4 milyon 886 bin adet Mac bilgisayar grubu satışından ise şirketin kasasına 5 milyar 739 milyon dolar girdi.

Apple TV, Apple Watch, Beats ürünleri, iPod ve diğer Apple markalı ürün satışlarından ise 2 milyar 373 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Apple; internet servisleri, AppleCare, Apple Pay, lisanslama ve diğer servislerden ise 6 milyar 325 milyon dolar gelir elde etti ki, bu şirketin şu ana kadar servis alanında elde ettiği en yüksek tutar oldu.

Apple, Ekim-Aralık döneminde ise 76 ila 78 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

Related posts

2018’e Kadar İnternet Trafiğinin Yüzde 80’ini Video Oluşturacak

Zehra Öney

Yeni Yatırım Alan Uber’in Piyasa Değerlemesi 50 Milyar Doları Geçti

Zehra Öney

Skype’ın Web Sürümü Yayına Başladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi