Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple YouMi’nin Yazılım Geliştirme Kitini Kullanan Yüzlerce Uygulamayı App Store’dan Kaldırdı

 

Güvenlik, internetin varoluşuyla oldukça yakından ilişkili bir konu: Kullanıcıların veri gizliliğinin korunmasının yanı sıra, kimlik hırsızlığı ya da banka hesaplarının boşaltılması sık sık karşılaştığımız olaylardan. Bununla birlikte kullanıcıların verilerinin anonim olarak toplayan pek çok uygulama mevcut. Kullanıcıların verdikleri izinler doğrultusunda yazılım geliştiriciler ya da marka/kurumlar bu bilgileri toplayıp analiz edebiliyor.

Ancak kimi uygulamalar da kullanıcı verilerini, kullanıcıların haberi dahi olmadan toplayabiliyor. Bununla ilgili son olay App Store’da yaşandı: Çin’de faaliyet gösteren mobil affiliate çözümleri sunan YuoMi’nin geliştirdiği yazılım geliştirme kitini kullanan pek çok uygulama Apple’dan yapılan açıklamaya göre, App Store’dan kaldırıldı: Tüm uygulamaların Çin kaynaklı olması, sorunun lokal olduğunu gösterse de, bu bilgilerin ne zamandır toplandığı konusu hala gizemini koruyor. SourceDNA’anın raporuyla ortaya çıkan sorunda, uygulamalar kullanıcıların Apple Kimliği için kullandıkları e-posta adresleri, cihaz seri numaraları ve şirketin sunucusuna yönlenen yönlenme verilerini topladığı keşfedildi.

Apple, YuoMi’nin yazılım geliştirme kitini kullanan uygulamaları App Store’dan kaldırdığını belirtirken, bundan sonra bu kiti kullanan uygulamaların da reddedileceğini belirtti. Apple, Eylül ayında da Çin kaynaklı zararlı yazılım sebebiyle pek çok uygulamayı App Store’dan kaldırmak zorunda kalmıştı.

Related posts

Facebook’un Ücretsiz İnternet Projesi Internet.org Hindistan’da Hizmet Vermeye Başladı

Zehra Öney

Artırılmış Gerçekliğimiz Derinleşecek | Dünya Gazetesi

Zehra Öney

Facebook ve Uber İş Birliği Yaptı: Artık Messenger Uygulamasından Taksi Çağırılabilecek

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi