Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Ay’da 4G Altyapısı Kurulacak

Ay’da 4G Altyapısı Kurulacak

Vodafone ve Nokia, Ay’da 4G altyapısı kurmak için iş birliği içinde.

Günümüz dünyasında hızlı internet bağlantısı son derece önemli. 4G altyapıya öylesine alıştık ki kimi zaman 3G bağlantıyı “yavaş” bulabiliyoruz. 5G konusunda telekom operatörleri çalışmalarını sürdürürken Ay’da 4G bağlantı altyapısı kurmak üzere Nokia ve Vodafone kolları sıvadı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Vodafone ve Nokia, Ay yüzeyinde 2019 yılında 4G altyapı kuracak. Habere göre Ay yüzeyini araştırmak için 2 tane keşif aracı gönderilecek. Bu keşif araçları pek çok bilimsel veri toplamanın yanı sıra yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekiyor olacak. Ancak tüm bu bilgileri keşif aracının üzerinden Dünya’ya göndermek son derece yüksek enerji gerektiriyor. Bu sorunu çözmek için de Ay üzerinde 4G altyapının kurulmasına karar verildi.

Proje kapsamında Ay yüzeyinde bir merkez istasyon kurulacak. Güneş panelleri sayesinde enerjisini üretecek olan istasyon, Ay’a gönderilecek olan 2 keşif cihazıyla 4G altyapı aracılığıyla iletişime geçecek ve aralarındaki mesafenin de görece kısa olması sebebiyle veri transferi için çok daha az enerji gerekecek.

Keşif aracından istasyona gönderilen veriler de dünyadaki ekibe iletilecek. Böylece hem enerji çok daha verimli kullanılmış olacak hem de Ay’da 4G altyapının ilk adımı atılacak.

Görsel: ptscientists.com

Related posts

Artık Instagram’da Video ve Fotoğraflara Zoom Yapmak Mümkün

Zehra Öney

Apple Watch iOS 8.2 ile Birlikte Gelecek

Zehra Öney

iOS 9 Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi