Zehra Öney
Sosyal Medya

Bir Sosyal Medya Vakası: Blogger’ın Ücretsiz Konaklama İstemesiyle Başlayan Süreç

Bir Sosyal Medya Vakası: Blogger’ın Ücretsiz Konaklama İstemesiyle Başlayan Süreç

Blogger Elle Darby’ye otel yönetimi 5 milyon Euro’dan fazla fatura gönderdi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada oldukça ilginç bir tartışma yaşandı. Dublin, İrlanda’da bulunan Charleville Lodge Hotel’e, İngiliz Blogger ve Youtuber Elle Darby, Sevgililer Günü için 5 günlük ücretsiz konaklama karşılığında otelin ve White Moose Cafe’nin reklamını sosyal medya hesaplarında yapmayı teklif etmiş, ancak otel ve kafenin yöneticisi Paul Stenson, Facebook’ta uzun bir mesaj yayınlayarak blogger’ın talebini ağır bir dille reddetmişti.

İlgili içeriğin yayınlanmasından sonra mesajın Elle Darby tarafından gönderildiği açığa çıkmış ve kendisi YouTube sayfasında afişe olmasıyla ilgili bir video paylaşmıştı.

Dünya çapında yankı uyandıran olayda pek çok farklı tepki duymak olası. Kimileri blogger’ın yaptığını eleştirirken kimileri otel yönetiminin tavrını eleştirdi. Olayın ifşa edilmesiyle her iki taraf da ağır tepkilerle karşılaştı, hatta öyle ki otel yönetimi geçtiğimiz günlerde bu tür taleplerle gelecek tüm sosyal medya ünlülerini engellediğini duyurdu.

Ancak otel yönetimi bununla da yetinecek gibi görünmüyor. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, otel yönetimi ayrıca Elle Darby’ye bir fatura bile gönderdi. “20 ülkedeki 114 haber ile 450 milyon kişiye potansiyel erişim” sebebiyle Elle Darby’ye tam 5 milyon 289 bin Euro’luk sahte bir fatura gönderdi. Şirket ayrıca ödemenin sadece Euro olarak yapılmasını, Pound ile ödeme kabul edilmeyeceğini, Darby’nin videolarda (şirketten) bahsetmesinin ödeme olarak kabul edilmeyeceğini de belirtti.

Bu süreçte Darby’nin takipçi sayısı da artmaya devam etti: Kendisinin 76.000 olan Instagram takipçi sayısı 88.300’e, 87.000 olan YouTube abone sayısı ise 96.000’e yükseldi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

1,59 Milyar Kişinin Kullandığı Facebook’un Reklam Gelirlerinin %80’i Mobilden Geliyor

Zehra Öney

Facebook Çin’e Girebilmek için Sansür Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Korsana Bir Darbe Daha Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden Geldi

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi