Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Biyometrik Özelliğe Sahip Cihaz Sayısı Artıyor

Biyometrik Özelliğe Sahip Cihaz Sayısı Artıyor

2020’de sayılan tüm akıllı cihazların biyometrik özelliğe sahip olacağı tahmin ediliyor.

Cep telefonlarında parmak izinin kullanılması son dönemde teknolojinin gündeminde. İlk olarak 2011 yılında Motorola’nın Atrix 4G telefonunda kullanılan parmak izi sensörü, 2013 yılında iPhone 5S ile dünya çapında yaygınlık kazandı. O günden bu yana pek çok yeni cihazda parmak izi sensörü kullanıldı.

İris tarayıcılar ise ilk olarak 2015 yılında Fujitsu’nun ARROWS NX F-04G isimli cep telefonunda kullanıma sunulmuştu. Aynı sene Microsoft Lumia 950 ve Lumia 950 XL’de de iris tarayıcısı kullanıma sunulmuştu. Günümüzde ise pek çok akıllı cihazda iris tarayıcı yer alıyor.

Parmak izi, iris ya da yüz tanıma sistemleri pek çok akıllı cihazda kullanılıyor ve biyometrik özelliğe sahip akıllı cihazların sayısı artış gösteriyor.

eMarketer tarafından yayınlanan habere göre, 2016 yılında sevkiyatı yapılan akıllı telefonların %40’ı, tabletlerin %26,7’si, giyilebilir cihazların %26,3’ü biyometrik özelliğe sahipti.

Bu oranın 2017 yılında akıllı telefonlarda %63,5’e, tabletlerde %41,2’ye, giyilebilir cihazlarda %54,5’e yükselmesi bekleniyor.

Biyometrik özelliğe sahip cep telefonlarının sayısındaki artış devam edecek ve 2019’da sevkiyatı yapılan tüm cep telefonlarının tamamının biyometrik özelliğe sahip olacağı öngörülüyor.

2020’de ise sevkiyatı yapılacak tüm giyilebilir cihazlar ile tabletlerin %100’ünün biyometrik özelliğe sahip olacağı öngörülüyor.

Related posts

E-Postalar da Artık Mobil’de Okunuyor

Zehra Öney

Blippar, Türkiye’de Merkez Ofis Açtı | Itpro

Zehra Öney

İkinci Çeyrekte Akıllı Telefon Sevkiyatı Nasıl Oldu?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi