Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Robot Teknolojisi Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Bu Depoda İşlerin Üçte İkisini Robotlar Yapıyor

Bu Depoda İşlerin Üçte İkisini Robotlar Yapıyor

İngiliz online marketi Ocado, yapay zeka teknolojisi sayesinde sipariş hazırlık aşamasında büyük gelişme kaydetti.

Market alışverişini online yapanların oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kullanıcıların verdikleri siparişlerin depoda hazırlanıp teslim edilmesi 1-2 günü alabiliyor. Ancak kimi zaman yanlış ürün ya da eksik ürünle karşılaşmak da sık rastladığımız bir sorun. Binlerce ürün arasından doğru ürünün bulunması, siparişin hazırlanması gibi işlemler de insan gücü gerektirdiği ve gün boyunca çalışanlar yorulduğu için bu tür hataların ortaya çıkması da madalyonun öteki yüzünü oluşturuyor.

Bir depoda 50 adet ürün içeren bir siparişin insan gücüyle seçilip sepete atılması 2 saat süren bir şirketin, artık aynı siparişin sepetini 5 dakikada hazırlayabildiğini biliyor muydunuz?

17 yıl önce İngiltere’de kurulan Ocado, kullanıcılarına süt ürünlerinden donmuş ürünlere, yemek kitlerinden pek çok farklı seçeneğe kadar ürünler sunan bir online market. Yapay zekaya ve robot teknolojisine yatırımlarını hızlandıran şirket, geçtiğimiz yıl yeni deposunda ürün seçme ve sepete atma işi için 1000 adet robottan oluşan bir sistemi harekete geçirdi. Saniyede 4 metre kadar hareket edebilen robotlar, yapay zeka tarafından yönetiliyor ve binlerce ürünün üzerinde dolaşarak siparişteki doğru ürünleri seçiyor ve kendi sepetine atıyor. Robotların nasıl çalıştığını bu video aracılığıyla izleyebilirsiniz:

Depoda yer alan ürünlerin üzerine kurulan sistem üzerinde hareket eden robotlar, topladıkları ürünleri tek bir noktadan teslimat görevlisine iletiyor.

Şirketin yapay zeka ve robot teknolojisine yaptığı yatırım, son derece kârlı olmuş durumda: Şirketin siparişleri hazırlama süresinin son derece kısalmasının yanı sıra, iş gücü ihtiyacı da son derece azalmış durumda. Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre Ocado’nun deposundaki işlerin üçte ikisi artık robotlar tarafından yapılıyor. Şirket, siparişlerin teslimat kamyonlarına yüklenmesi ve teslimatı için hala insan gücüne ihtiyaç duysa da bu alanda da sürücüsüz araçlar ile testler yapıyor. Ek olarak drone ile teslimat da başka bir olasılık olarak öne çıkıyor.

Related posts

ABD’li Kullanıcılar Online Oldukları Sürenin Yarısını Mobil Uygulamalarda Geçiriyor

Zehra Öney

ABD’li Kullanıcılar Online Zamanlarının Yüzde 66’sını Mobil Cihazlarda Geçiriyorlar

Zehra Öney

Ödüllü Mobil Oyun Film Oluyor

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi