Zehra Öney
Sosyal Medya

Facebook Çin’e Girebilmek için Sansür Üzerinde Çalışıyor

Facebook Çin’e Girebilmek için Sansür Üzerinde Çalışıyor

Çin genelinde engellenmiş olan Facebook, Çin hükûmetinin isteklerini kabul etmeye razı görünüyor ve Çinli kullanıcılara ulaşmak için sansür aracı geliştiriyor.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitesi Facebook, açıkladığı 2016 üçüncü çeyrek raporunda aylık aktif kullanıcı sayısının 1 milyar 788 milyona ulaştığını duyurmuştu.

Bildiğiniz gibi Facebook, Çin genelinde engellenmiş durumda ve 1 milyardan fazla nüfusuyla Çin, Facebook için son derece önemli bir pazar. Çinli kullanıcıların Facebook’a üye olabilmeleri için Facebook uzun süredir çalışmalarını sürdürmesine rağmen, bu konuda bir gelişme olmamıştı.

Ancak The New York Times’ın haberine göre, bu durum değişebilir. En azından Facebook, bu konuda Çin hükûmetinin istediklerini kabul etmeye razı görünüyor ve bu amaçla yeni bir araç geliştiriyor.

Çin’de, devlet hakkında kötü yorumda bulunmak ya da protesto etmek yasak ve vatandaşlar eleştirel sözleri/protestoları sebebiyle cezalandırılabilirler.

Facebook, Çinli kullanıcılara ulaşmak için ise bir “sansür aracı” geliştiriyor. Buna göre, Çin’de yasaklı olan konulardaki gönderiler otomatik olarak gizlenecek. Ayrıca Facebook Çinli yerel bir iş ortağına bu sansür aracını vererek, kullanıcıların kuralları çiğnemesinin önüne geçmeyi de planlıyor.

Bu sansür çalışmaları sebebiyle proje üzerinde çalışan bazı çalışanların Facebook’tan istifa ettikleri de haberde yer alıyor.

Henüz resmi makamlara sunulmayan sansür aracının Çinli yetkililerce onaylanıp onaylanmayacağını hep birlikte takip edeceğiz.

 

Görsel: thebeijinger.com

Related posts

Instagram Kullanıcılarına Kişiselleştirilmiş Video ve Tema Kanalları Sunacak

Zehra Öney

Meerkat ve Periscope’tan Sonra Facebook da Canlı Yayın Servisine Başladı

Zehra Öney

Instagram Stories Gönderilerini Günde Kaç Milyon Kişi İzliyor?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi