Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Facebook F8 Konferansı’nda Pek Çok Yenilik Duyurdu

Facebook’un merakla beklenen F8 etkinliği başladı. Pek çok yeniliğin duyurulduğu konferansın öne çıkan başlıkları şöyle:

Chatbot’lar: Yakın dönem internet ve teknoloji dünyasının en fazla dikkat çeken konularından biri olan bot’lar, kullanıcılarla etkileşime giren ve onlar adına çeşitli işlemleri yapabilen yazılımlar olarak tanımlanıyor. Telegram’ın yanı sıra, Slack ve Washington Post gibi firmaların da kullandığı chatbot alanında Facebook, Messenger’da bu teknoloji desteği vereceğini duyurarak büyük bir adım attı. Artık markalar, otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri servislerini Messenger üzerinden chatbot’lar aracılığıyla verebilecekler. Chatbot’ların yakın gelecekte müşteri hizmetleri ve çağrı merkezlerinin yerini alması bekleniyor.

Facebook’un tanıttığı bir diğer yenilik ise Surround 360 açık kaynak kodlu sanal gerçeklik kamera oldu. 17 lense sahip olan üç boyutlu kamera, 4K, 6K ve hatta 8K çözünürlüğünde filmler çekebiliyor. Mark Zuckerberg, sanal gerçekliği “en sosyal platform olma potansiyeli taşıdığını” belirtti.

Facebook’un yeni önemli ana odaklarından biri olan canlı yayın konusunda, Facebook Live’ın geliştiricilere açıldığı bilgisi paylaşıldı.

Facebook Messenger aracılığıyla markaların, izinli kullanıcı veri tabanına Sponsorlu Mesaj gönderimlerinin başlayacağı duyuruldu.

Facebook’un önemli reklam mecralarından biri olan Instant Articles’ın tüm yayıncılara açıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Bir başka önemli açıklama ise, WhatsApp ve Messenger’ın kazandığı güç ile ilgiliydi: Günümüzde bir günde 20 milyar SMS gönderilirken sadece WhastApp ve Messenger aracılığıyla yaklaşık 60 milyar mesajın gönderildiği F8 Konferansı’nda paylaşıldı. Messenger’ın kullanıcı sayısı 900 milyonu geçti.

Facebook’un F8 Konferansı bugün de devam edecek.

Related posts

Amazon 15 Temmuz’da Black Friday’e Prime Day ile Cevap Verecek

Zehra Öney

Mobil Uygulama İndirme Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı

Zehra Öney

Sosyal Medya Vergisi Ugandalı İnternet Kullanıcı Sayısının 5 Milyon Azalmasına Sebep Oldu

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi