Zehra Öney
Sosyal Medya

Facebook Instant Articles Ücretli Üyelik Modellerine Kavuşuyor

Facebook Instant Articles Ücretli Üyelik Modellerine Kavuşuyor

Facebook’taki yayıncılar Instant Articles için ücretli üyelik modelleri oluşturmaya başladılar.

Günümüzde bazı yayınlar, internette çeşitli ücretli üyelik modellerine sahip. Pek çok saygın gazete, içeriklerine erişim için haftalık, aylık ya da yıllık üyelik modelleri sunuyor. Kullanıcıları ücretli üye yapmak için çeşitli pazarlama uygulamaları da mevcut: Örneğin kullanıcılara belirli sayıdaki içeriği ücretsiz sunup limit dolunca üyeliğe yönlendirmek ya da tıklanan haberin bir bölümünü ücretsiz olarak okunabilir kıldıktan sonra, kalanını okumak için üyeliğe yönlendirmek gibi.

Son yapılan yenilik ile yayıncılar, ücretli üyelik servislerini artık Facebook aracılığıyla da sunabilecekler. Techcrunch’ta yayınlanan habere göre, artık Instant Articles aracılığıyla sundukları içerikler için ücretli üyelik teklifleri oluşturabilecekler. Bu ücretli üyelik modelleri ise iki şekilde işleyecek:

İlki, yayıncılar her kullanıcıya aylık 10 makaleyi ücretsiz olarak sunacak ve daha sonra ücretli üyeliğe yönlendirecekler.

İkincisi, yayıncılar freemium model kapsamında hangi içeriklerin kilitli ve ücretli olacağını seçebilecekler.

Ücretli üye olmak isteyen kullanıcılar doğrudan yayıncının web sitesine yönlendirilecek ve işlem bilgileri ve kayıtları yayıncı tarafından tutulacak. Bu sayede kullanıcılar üyeliklerini yayıncının web sitesinde kullanabilecekler. Benzer şekilde yayıncının servisine halihazırda üye olan kullanıcılar Facebook’taki içeriklere de ücretsiz ulaşmaya devam edecekler.

Bu özellik Android için test ediliyor ve birkaç haftaya kadar kullanıma sunulacak. Çünkü Android’in uygulama içi satılan üyelikler ile ilgili bir kısıtlaması bulunmuyor.

Ancak Apple, uygulama içi satılan üyeliklerin bedeli üzerinden %30’a kadar gelir elde ettiği için, bu özellik henüz iOS kullanıcıları için aktif değil.

Facebook’un Instant Articles’ın lansman sürecinde ücretli üyelik sistemini kullanacak olan yayıncılar ise şunlar: Bild, The Boston Globe, The Economist, The Houston Chronicle, The San Francisco Chronicle, La Repubblica, Le Parisien, Spiegel, The Telegraph, The Baltimore Sun, The Los Angeles Times, The San Diego Union-Tribune ve The Washington Post.

Görsel: engadget.com

Related posts

İnsanlık Tarihini Belki de Yeniden Yazdıracak Bir Tapınak “GÖBEKLİTEPE TURKEY”

Zehra Öney

Facebook Çin’e Girebilmek için Sansür Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Önce Harvard’dan Kabul Aldılar, Sonra Sosyal Medya Paylaşımları Sebebiyle Reddedildiler

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi