Zehra Öney
Mobil Pazarlama Sosyal Medya

Facebook’ta Markalar İçin GIF İçerik ve Reklam Dönemi Başladı

İnternet dünyasının ilk günlerinden bu yana popülerliği artan, Reddit, Tumblr ve 4Chan gibi siteler sayesinde özellikle son yıllarda gençler arasında en çok paylaşılan içeriklerin başında gelen GIF’ler, uzun süre Facebook’un radarının dışında kalmıştı. Şirket Haber Kaynağı’nda GIF gösterimlerini desteklemiyordu.

GIF desteğine karşı uzun süre direnen Facebook, geçtiğimiz Mayıs ayında bireysel kullanıcıların GIF paylaşımlarını desteklemeye başlamış ve Haber Kaynağı’nda otomatik olarak oynatmaya başlamıştı. Ancak markalar tarafından gelen yoğun talebe karşı da fazla direnemeyen Facebook, GIF paylaşımlarını test amaçlı markaların kullanımına da açtı. Seçilen az sayıdaki marka GIF içerik ve reklam paylaşımı yapabiliyorlar. Facebook ise bu konuda işi sıkı tutmaya kararlı: Zira, kullanıcılardan gelecek geri bildirime göre GIF paylaşımını markalara kısıtlayabilir ya da olumlu bildirimler sonrasında uygulamayı tüm markalara genişletebilir.

Wendy’s ve Coca-Cola’nın markası Kuat GIF paylaşımlarına başladılar bile. GIF reklamlar ise, sadece Haber Kaynağı’nda yer alan sponsorlu gönderiler için geçerli olacak. Sitenin sağ tarafında yer alan küçük boyutlu reklamlarda GIF kullanılamayacak. Bu sebeple markaların GIF reklamlarını içerik olarak hazırlayıp sayfalarında öne çıkarması gerekiyor.

Related posts

Amerikalı Kullanıcılar Artık Google Üzerinden Yemek Sipariş Edebilecekler

Zehra Öney

Facebook Canlı Yayın Özelliğini Android’e de Getiriyor

Zehra Öney

Facebook En Çok Kullanılan Uygulama

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi