Zehra Öney
Mobil Pazarlama Sosyal Medya

Facebook’ta Markalar İçin GIF İçerik ve Reklam Dönemi Başladı

İnternet dünyasının ilk günlerinden bu yana popülerliği artan, Reddit, Tumblr ve 4Chan gibi siteler sayesinde özellikle son yıllarda gençler arasında en çok paylaşılan içeriklerin başında gelen GIF’ler, uzun süre Facebook’un radarının dışında kalmıştı. Şirket Haber Kaynağı’nda GIF gösterimlerini desteklemiyordu.

GIF desteğine karşı uzun süre direnen Facebook, geçtiğimiz Mayıs ayında bireysel kullanıcıların GIF paylaşımlarını desteklemeye başlamış ve Haber Kaynağı’nda otomatik olarak oynatmaya başlamıştı. Ancak markalar tarafından gelen yoğun talebe karşı da fazla direnemeyen Facebook, GIF paylaşımlarını test amaçlı markaların kullanımına da açtı. Seçilen az sayıdaki marka GIF içerik ve reklam paylaşımı yapabiliyorlar. Facebook ise bu konuda işi sıkı tutmaya kararlı: Zira, kullanıcılardan gelecek geri bildirime göre GIF paylaşımını markalara kısıtlayabilir ya da olumlu bildirimler sonrasında uygulamayı tüm markalara genişletebilir.

Wendy’s ve Coca-Cola’nın markası Kuat GIF paylaşımlarına başladılar bile. GIF reklamlar ise, sadece Haber Kaynağı’nda yer alan sponsorlu gönderiler için geçerli olacak. Sitenin sağ tarafında yer alan küçük boyutlu reklamlarda GIF kullanılamayacak. Bu sebeple markaların GIF reklamlarını içerik olarak hazırlayıp sayfalarında öne çıkarması gerekiyor.

Related posts

Şangay Borsası’ndaki Sert Düşüş Teknoloji Dünyasını da Etkiledi

Zehra Öney

Snapchat Etkisi: Line ve WeChat’ten Sonra Facebook Messenger da Yok Olan Mesajları Test Ediyor

Zehra Öney

Apple Apple Watch’ı 9 Mart’taki Etkinliğinde Piyasaya Sunacak

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi