Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Hangi iPhone Uygulamaları Kullanıcıların Konum Bilgilerini Üçüncü Parti Şirketlerle Paylaştı?

Hangi iPhone Uygulamaları Kullanıcıların Konum Bilgilerini Üçüncü Parti Şirketlerle Paylaştı?

Bazı iPhone uygulamalarının, kullanıcıların konum verilerini başka şirketlerle paylaştığı ortaya çıktı.

Kullanıcı gizliliği, teknoloji dünyasının en çok tartışılan konuların başında geliyor. Pek çok yasayla koruma altına alınan kullanıcı gizliliği konusunda ihlaller de yaşanıyor. Bu konuda yakın dönemdeki en büyük skandal Facebook’ta yaşanmış ve Cambridge Analytica, milyonlarca kullanıcı verisini seçim manipülasyonunda kullanmıştı.

Mobil uygulama alanında ise, bazı popüler iPhone uygulamalarının, kullanıcıların konum bilgilerini, bu bilgileri gelir kaynağı haline getiren üçüncü parti şirketlerle paylaştığı ortaya çıktı. TechCrunch tarafından yayınlanan habere göre, on milyonlarca iPhone kullanıcısının konum bilgileri paylaşıldı. Habere göre, uygulamaların, kullanıcılara, verilerinin paylaşılmayacağını söylerken aslında bu verileri paylaştığı ortaya çıktı.

O uygulamaların bir bölümü açıklandı.

ASKfm

Özellikle genç kullanıcılara yönelik olan soru-cevap uygulaması, kullanıcılardan “kimseyle paylaşılmayacağını” belirttiği konum verisi izni isterken aynı zamanda bu bilgileri AreaMetrics ve Huq ile paylaşıyor. Konuyla ilgili bilgi istendiğinde şirket, “veri toplama yöntemlerinin endüstri standartlarına uygun olduğunu ve bu sebeple kullanıcıları için uygulanabilir olduğunu” belirtiyor.

NOAA Weather Radar

Kullanıcı verilerini “hava durumu bilgisi” sunmak için isteyen uygulamanın Mart ayındaki versiyonunun, konum verilerini Factual, Sense360 ve Teemo ile paylaştığı belirtildi. Daha sonra ise bu kod kaldırıldı. Uygulamanın geliştiricisi Apalon’un sözcüsü, “birkaç sağlayıcı firmayla sınırlı ve kısa süreli bir test yürüttüklerini” belirtti.

Homes.com

Yakındaki evleri bulmak için kullanıcıların konum bilgisine erişim isteyen uygulamanın eski kodunun, kullanıcı verilerini AreaMetrics ile paylaştığı belirtildi. Uygulamanın geliştiricisi “kısa süre için” AreaMetrics’i kullandıklarını ancak daha sonra kodun inaktif hale getirildiğini belirtti.

Listede pek çok uygulama bulunuyor. Konu hakkında görüşlerine başvurulan ve elde ettikleri konum bilgileri ile kullanıcılara uygun olan reklamları gösteren şirketlerin bir bölümü, uygulama geliştiricilerden topladıkları verileri üçüncü parti şirketlerle paylaşmaları hakkında kullanıcıları bilgilendirmelerini istediklerini belirtiyor; bazıları ise soruları yanıtsız bırakmayı tercih ediyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Uber, Kredi Kartını Tanıttı

Zehra Öney

ZEHRA ÖNEY: “Ürünlerinizi İnteraktif Hale Getirin!” | Texno Trend

Zehra Öney

Vücut Isısıyla Çalışan Akıllı Saat Geliştirildi

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi