Zehra Öney
Kripto Para

Hangi Ülke Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmeye Yakın?

Hangi Ülke Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmeye Yakın?

Hiperenflasyon sebebiyle Venezuela, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edebilir.

Bitcoin’in değerinin yıl boyunca hızlı bir şekilde artışını izledik. 2017’nin başlangıcında 1000 dolar gibi bir değere sahip olan kripto para biriminin değeri, 11 ay gibi bir sürede 8 bin 200 doların üzerine çıkmayı başardı. Pek çok ülkede yüz binlerce işletme, Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Bununla birlikte yakın gelecekte bir ülkenin de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edebileceği konuşulmaya başlandı bile.

Venezuela ise son yıllarda ülke çapında kargaşaya yol açan ekonomik kriz ile boğuşuyor. Ülkedeki günlük üretilen petrol miktarı azalırken aynı zamanda düşük petrol fiyatları da ekonomisinin %90’ı petrole bağımlı olan Venezuela’nın zor dönemler geçirmesine sebep oluyor.

Ülkede baş gösteren hiperenflasyon ise bir başka sorun: Geçtiğimiz Ağustos ayında, Venezuela bolivarı, en çok değer kaybeden para birimi olarak belirlenmişti. Ülkede 8 ila 10 dolar arasında tutan bir öğle yemeği ödemek için 200.000 Venezuela bolivarı gerekiyor. Paranın değerinin bu denli düşük olması, halkın diğer para birimlerini kullanmaya itiyor. Bununla birlikte Bitcoin’in kullanımı da yaygınlaşıyor.

Futurism’de yayınlanan habere göre Andean Capital Advisors’tan Daniel Osorio’ya göre, Venezuela, kendi para biriminden feragat etmenin eşiğinde olabilir. CNBC’ye verdiği röportajda Daniel Osorio, “Bağımsız bir devletin ilk kez “Bitcoinleştirme”sine tanık olabiliriz.” dedi. Ona göre, Bitcoin’in seçenekler arasında öne çıkmasının sebebi ise, kara borsadan bağımsız olması ve kişisel çıkar amacıyla kullanılmasının zor olması.

Siz Venezuela’nın Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyacağını düşünüyor musunuz?

Related posts

Starbucks ve Diğer Şirketler Kripto Para ile Ödeme Kabul Etmeye Başlıyor

Zehra Öney

Bitcoin Değeri İlk Kez 2000 Doların Üzerine Çıktı

Zehra Öney

Kripto Paralar için En Güvenli Portaller Hangileri?

Zehra Öney

2 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi