Zehra Öney
Sosyal Medya

Her 3 Amerikalı Kullanıcıdan 2’si Haberleri Sosyal Medyadan Alıyor

Her 3 Amerikalı Kullanıcıdan 2’si Haberleri Sosyal Medyadan Alıyor

Sosyal medyanın gücü haberlere ulaşımda da artmaya devam ediyor.

Çok eskiden insanlar haberleri gazetelerden bir gün gecikmeli olarak takip ederdi. Kimi zaman gazeteler akşam baskısı yapardı. Sonra radyonun icadı ile birlikte haberlere radyodan da ulaşmak ve günlük olarak takip etmek mümkün oldu. Televizyondan sonra ise haberlere erişimimiz tamamen değişti: Çünkü artık sadece sözle ya da tek kare fotoğrafla değil, videolar ile de haberleri görebilir olduk. İnternetten sonraki dönemi ise hepimiz biliyoruz. Artık haberlere saat başlarında değil, anlık olarak erişimimiz var. Sosyal medya siteleri ise haberleri takip etmenin yanı sıra kamuoyu oluşturma, kampanya düzenleme/katılma konusunda oldukça başarılı bir noktaya geldi.

Pew Research Center tarafından yapılan araştırma, Amerikalı kullanıcıların haberlere ulaşımına odaklanıyor. Mobile Marketer tarafından yayınlanan habere göre her 3 Amerikalı kullanıcıdan 2’si en az birkaç habere sosyal medyadan ulaştığını belirtiyor. Bu konudaki en büyük artış ise 50 yaş ve üzerindeki kullanıcılardan geldi: Araştırmaya göre Amerikalı 50 yaş ve üzeri kullanıcıların %55’i haberleri sosyal medyadan alıyor.

Twitter kullanıcılarının %74’ü haberleri Twitter’dan aldığını belirtirken, YouTube kullanıcılarının %32’si gelişmeleri YouTube’dan takip ettiğini belirtmiş. Bu oran Snapchat için %29 seviyesinde.

Facebook kullanıcılarının %48’i ise haberleri Facebook’tan takip ediyor.

Siz de mi haberlere sosyal medya aracılığıyla ulaşıyorsunuz? Haber almak için en çok hangi siteyi kullanıyorsunuz?

Related posts

Pinterest Instapaper’ı Satın Aldı

Zehra Öney

Yeniden Yapılanan Snapchat Adını Değiştirdi, Yeni Video Çeken Gözlüklerini Tanıttı

Zehra Öney

LinkedIn Üçüncü Çeyrek Verilerini Açıkladı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi