Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Huawei, Akıllı Saatinde Android Yerine Kendi İşletim Sistemini Kullandı

Huawei, Akıllı Saatinde Android Yerine Kendi İşletim Sistemini Kullandı

Huawei, tanıtımını yaptığı yeni saatinde, Android işletim sistemini değil, kendi işletim sistemi Lite OS’i kullanıyor.

Akıllı saatler günümüzde fitness bilekleri ile birlikte teknoloji alanında önemli bir yere sahip: Milyonlarca kullanıcı, günde kaç adım attığını, ne kadar koştuğunu, uyku sürelerini fitness bileklikleri ve akıllı saatleriyle takip ediyor. Akıllı saat piyasası ayrıca akıllı telefon piyasasına göre daha farklı oyuncuları da içeriyor: Örneğin Fitbit ve Garmin gibi markaların yanı sıra Tag Heuer gibi markalar da kendi akıllı saatlerini piyasaya sürüyor, bu markalara ek olarak Apple, Samsung ve diğer büyük firmaların da kendi akıllı saat çözümleri bulunuyor.

Huawei de akıllı telefon ve akıllı saat piyasasında önemli bir paya sahip. Şirket, tanıttığı yeni akıllı saatiyle önemli bir “kopuş”a işaret ediyor: BBC tarafından yayınlanan habere göre, şirketin tanıtımını yaptığı yeni akıllı saati Watch GT, Android işletim sistemini değil, Huawei bünyesinde geliştirilen Lite OS’i kullanıyor.

Bu işletim sistemi, daha önce Huawei markalı fitness bilekliklerinde kullanılmıştı ancak şirket, sistem üzerinde önemli geliştirmeler yaparak, onu bir akıllı saatte de kullanabilmeyi sağladı.

Temelde akıllı saatin kullanım süresini artırmak ve pilden tasarruf yapmak amacıyla geliştirilen Lite OS sayesinde Watch GT, uyku analizi de dahil olmak üzere basit görevler için daha az enerji tüketiyor. Watch GT ayrıca kademeli bir kullanım süresi sunuyor:

  • Eğer tüm sensörler açılırsa ve ekran parlaklığı da yüksek düzeyde kullanılırsa 22 saatlik,
  • Toplam 180 dakikalık aktif egzersiz takibine ek olarak uyku analizini de içeren kullanımda 2 haftaya kadar,
  • Kullanıcının kalp atışını takip etme ve “akıllı yetenekler”i akıllı telefondan gelecek bildirimleri göstermekle sınırlandırma ile kullanımda 30 güne kadar kullanım süresi sunuyor.

Watch GT hem Android hem de iPhone ile uyumlu.

Huawei ayrıca yeni akıllı telefonu Mate20 Pro’yu da tanıttı: Oldukça büyük bir bataryaya (4200 mAh) sahip olan telefonla iPhone gibi diğer akıllı cihazlar da şarj edilebiliyor.

Görsel: consumer.huawei.com

Related posts

Shake Shack Mobil Uygulama Üzerinden Sipariş Almaya Başladı

Zehra Öney

Foursquare Uygulamasından Uber Taksi Çağırılabilecek

Zehra Öney

Geleneksel Sadakat Programınızı Mobil ile Uyumlu Hale Getirmek İçin İpuçları

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi