Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Oyunlar Artık Konsol ve Bilgisayardan Daha Fazla Gelir Elde Ediyor

Mobil Oyunlar Artık Konsol ve Bilgisayardan Daha Fazla Gelir Elde Ediyor

Akıllı telefon ve tablet oyunlarından elde edilen toplam gelir sektörün %42’sine ulaştı.

Oyun sektörü, teknoloji dünyasında önemli bir yere sahip. Pek çok oyun firması uzun yıllardır son kullanıcılar için inanılmaz çeşitlilikte oyunlar üretiyor. Milyonlarca kullanıcı da sahip oldukları cihazlarda oyunlarını oynuyor. Oyunların kendisinden başka oyun deneyiminin yayınlanması da ayrı bir iş koluna dönüşmüş durumda. Örneğin YouTube oyun odaklı uygulamasını yayınladı, Twitch gibi platformlar da gençler için en çok takip edilen platformların arasında yer alıyor.

Mobil oyunlar ise oyun sektöründe özellikle 10 senedir çok önemli bir büyüme trendi yakaladı. Çünkü uygulama mağazaları sayesinde dünya çapında milyonlarca kullanıcı oyun indiriyor. Kullanıcılar ya oyun içerisinde ya da oyunu indirmeden önce ücret ödeyebiliyorlar.

2017 yılının da oyun endüstrisi için çok önemli bir yıl olması bekleniyor. Çünkü ilk defa, akıllı telefon oyunlarından elde edilecek gelirin sektördeki en büyük gelir kalemini oluşturması bekleniyor.

Newzoo tarafından yapılan ve Business Insider’da yayınlanan habere göre, bu yıl akıllı telefon oyunları, oyun pastasının %32’sini oluşturacak.

İkinci sıraya düşen konsol oyunlarının toplam pazarın %31’ini, bilgisayar oyunlarının %23’ünü, tablet oyunlarının %10’unu, tarayıcıda oynanan bilgisayar oyunlarının ise %4’ünü oluşturması bekleniyor.

Akıllı telefon ve tablet oyunlarından elde edilen toplam gelir ise sektörün %42’sini oluşturacak.

Related posts

Windows 10 400 Milyon Cihazda Kullanılıyor

Zehra Öney

Web Summit Bugün Dublin’de Başlıyor

Zehra Öney

Blippar 10. Ofisini İstanbulda Açtı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi