Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Netflix, Dünya İnternet Trafiğinin Ne Kadarını Tüketiyor?

Netflix, Dünya İnternet Trafiğinin Ne Kadarını Tüketiyor?

Yapılan araştırmalara göre Netflix, dünyadaki internet trafiğini %15’ini tek başına tüketiyor.

Video izleme oranları gün geçtikçe artarken videoların çözünürlüklerindeki artışla birlikte veri tüketimi de artıyor. Günümüzde internet trafiğinin yarısından fazlasını video izlemek için kullanıyoruz.

Peki global çapta internet trafiğini nasıl kullandığımızı ve en çok hangi uygulamaların veri kullandığını merak ediyor musunuz?

BBC tarafından, bant genişliği yönetim şirketi Sandvine’ın yaptığı araştırmaya dayandırılarak yayınlanan habere göre, video izleme, internet trafiğinin %58’ini oluşturuyor. Web’de gezinme %17, oyun %5,8, sosyal medya ise internet trafiğinin %5,1’ini oluşturuyor.

Video izleme alanında ise Netflix kullanıcıları tarafından tüketilen veri miktarı, globalde önemli bir yer tutuyor: Araştırmaya göre, Netflix, internet trafiğinin %15’inden tek başına sorumlu. Öyle ki, özellikle akşam saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki indirme (download) trafiğinin %40’ını kimi zaman Netflix tek başına oluşturuyor.

YouTube ise global internet trafiğinin %11,4’ünü oluşturuyor.

Web sitelere gömülü (embedded) video izlemeleri ise global trafiğin %13,1’ini oluşturuyor, web üzerinden izlenen videolar ise %7,8’lik bir orana sahip.

Oyunların ise artan boyutları, internet trafiğindeki paylarını artırıyor. Örneğin Call of Duty: Black Ops, 101 GB boyuta sahip ve bu boyut da 14 saatlik bir 4K videonun boyutuyla eşdeğer.

Related posts

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Zehra Öney

Facebook Dijital Para Birimini Açıkladı

Zehra Öney

Twitter Üçüncü Çeyrekte Her 100 Doların 86’sını Mobil’den Kazandı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi