Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Sürücüsüz Tırlarda 3 Büyük Şirket Önemli Adımlar Atıyor

Sürücüsüz Tırlarda 3 Büyük Şirket Önemli Adımlar Atıyor

Google’ın bağlı olduğu Alphabet, Uber ve Tesla, sürücüsüz tır konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Sürücüsüz otonom araçlar konusunda uzun bir süredir pek çok farklı firma çalışmalarını sürdürüyor. Sürücüsüz otomobiller, taksi gibi ulaşım araçlarına önemli bir alternatif olmanın yanı sıra şoförlere araç kullanmak yerine daha konforlu bir yolculuk sunacak. Otomobillerden daha büyük olan tırlarda da sürücüsüz çözümler için şirketler çalışmalarını sürdürüyor. Bu sayede özellikle ticari malların sevkiyatı konusunda önemli bir adım atılıyor olacak.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre, Google’ın bağlı olduğu Alphabet’in Waymo birimi, sürücüsüz tırlar konusunda önemli adımlar atıyor: Georgia, Amerika’da bulunan Alphabet veri merkezlerinde başlayacak pilot programı kapsamında tırlarla kargo taşımacılığı yapılacak.

Sürücüsüz araçlarda kullanılan teknolojiler benzer olsa da otomobil ile daha büyük araçların otonom hareket etmelerinde farklı dinamikler rol oynuyor: Fren sistemleri, dönüşler ve kör noktalardaki farklılıklar, sistemlerin temelde benzer olsa da farklı donanımlara sahip olmalarını gerektiriyor.

Waymo’nun yanı sıra, Uber de bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı: Uber’in Freight tırları, Arizona’da ürün taşımacılığında kullanılmaya başlandı. Tırlar sürücüsüz hareket etse de Uber Freight araçlarında şoförler de herhangi bir sorun durumunda devreye girmek üzere bekliyorlar.

Tesla’nın geliştirdiği Tesla Semi ise, Tesla Autopilot ve yarı otonom sürüş özelliklerine sahip. Tamamen elektrikle çalışan Tesla Semi, ürün taşımacılığındaki testlerine de başladı.

Görsel: medium.com / Waymo Team

Related posts

Amazon Nesnelerin İnterneti Asistanı Echo’yu Tanıttı

Zehra Öney

Mesela neyse

Zehra Öney

İngiltere, Biyometrik Verileri Tek Bir Noktada Toplamayı Planlıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi