Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Üçüncü Çeyrekte Uygulama İndirme Sayısı ve Gelirleri Rekor Kırdı

Üçüncü Çeyrekte Uygulama İndirme Sayısı ve Gelirleri Rekor Kırdı

Üçüncü çeyrekte App Store ve Google Play aracılığıyla 26 milyar uygulama indirildi.

Günümüzde neredeyse her şey için bir uygulama bulunuyor. Hava durumunu, borsayı takip etmek, uçak bileti satın almak, online alışveriş yapmak ya da oyun oynamak “ana akım” uygulama grubunda yer alıyor. Artık kullanıcıların cep telefonlarını birer cetvel gibi kullanıp ölçüm yapmalarına yarayan, birbirleri ile sadece “Yo” yazarak iletişim kurmalarını sağlayan uygulamaların yanı sıra, sivilce sıkmaktan hoşlananlar için sivilce sıkma uygulamaları bile mevcut.

Akıllı telefon pazarı Batı dünyasında ve diğer zengin ülkelerde %90’ları geçtiği için akıllı telefon satışları bu ülkelerde yatay bir seyir izlemeye başladı ancak gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu satışları artmaya devam ediyor. Üstelik bu artış, uygulama pazarının da büyümesini sağlıyor.

App Annie tarafından yayınlanan üçüncü çeyrek raporu ise global mobil uygulama dünyasına bakıyor. Rapora göre, Apple App Store ve Google Play Store aracılığıyla dünya çapında üçüncü çeyrekte 26 milyar adet uygulama indirildi. Bu sayı, yeniden indirilen veya güncellenen uygulamaları kapsamıyor. Kullanıcıların indirdikleri yeni uygulamaları kapsıyor. 26 milyar adet, şimdiye kadarki en büyük indirme sayısı.

Google Play Store’daki indirmelerin artışında, gelişmekte olan ülkeler rol oynadı: Örneğin Hindistan’daki uygulama indirme sayıları geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki katına çıktı. Vietnam ve Endonezya’da da yüksek artış vardı.

App Store’un itici gücü ise Çin oldu. ABD ve Suudi Arabistan da üçüncü çeyrekte App Store’dan en çok uygulama indiren ülkeler arasında yer aldı.

Mobil uygulamalara harcanan meblağ da arttı: Üçüncü çeyrekte global çapta mobil uygulamalar için 17 milyar dolar harcandı.

Related posts

TikTok: Çinli Kullanıcıların Online Vakitlerinin Yüzde 9’unu Geçirdikleri Uygulama

Zehra Öney

Periscope’a Handoff ve Mute Desteği Geldi

Zehra Öney

Xiaomi 12 Saatte 2 Milyondan Fazla Telefon Sattı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi