Zehra Öney
Genel

Yeni Yatırım Turuyla Uber’in Piyasa Değeri 60-70 Milyar Dolara Çıkacak

Mart 2009’da kurulan ve çok kısa sürede büyük başarı yakalayarak uluslar arası çapta hizmet vermeye başlayan Uber’in piyasa değeri geçtiğimiz yaz tamamlanan yatırım turuyla 50 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştı. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 300’den fazla şehirde hizmet veren Uber kimi zaman alyehinde açılan davalarla zor durumda kalsa da, büyümesini sürdürüyor.

New York Times’ın haberine göre, yeni bir yatırım turuna hazırlanan Uber, bu turda 1 milyar dolarlık yatırımla piyasa değerini 60-70 milyar dolara çıkarmaya hazırlanıyor. Bu kadar yüksek değere rağmen, şirket en azından şimdilik borsaya açılma konusunda istekli değil. Geçtiğimiz Salı günü California’da gerçekleştirilen WSJDLive Konferansı’nda konuşan Uber’in Kurucu Ortağı Travis Kalanick, Uber’in halka açılması örneğini okullar üzerinden verdi: “8. Sınıf öğrencileri gibiyiz: Ortaokuldayız ama, birileri bize mezuniyet balosuna gitmemiz gerektiğini söylüyor. Bu ise çok erken. Bunları konuşmadan önce liseye gitmemiz gerek.”

Bununla birlikte şirketlerin halka açılmayı geciktirmesinin bir başka sebebi de, piyasa değerlerini artırmak. Çünkü şirketler ne kadar uzun süre özel şirket konumunda kalırsa, değerleri de o kadar artıyor: Uber, şu anki 50 milyar dolarlık piyasa değeriyle bu alandaki en değerli şirket olmakla birlikte, CB Insight’in verilerine göre şu anda 140’tan fazla piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan unicorn’lar bulunuyor.

Related posts

Uber Birinci Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney

Apple Music Pazara Hızlı Bir Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

Gmail Güvenli Olmayan E-Postalar Hakkında Kullanıcıları Uyaracak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi