Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Yeni Zelanda’da Geliştirilen, Pilota Gerek Duymadan Uçan Hava Taksisi: Cora

Yeni Zelanda’da Geliştirilen, Pilota Gerek Duymadan Uçan Hava Taksisi: Cora

Yeni Zelanda’da Kitty Hawk tarafından geliştirilen hava taksisi Cora, tek bir şarjla 100 km yolculuk yapabiliyor.

Havacılık teknolojisinde önemli gelişmelere tanıklık ediyoruz. Pek çok firma kendi uçan araçlarını tanıtıyor ve hatta satışa sunuyor: Cenevre’deki Motor Show’da tanıtılan ve satışa sunulan Pal-V’yi geçtiğimiz günlerde yazmıştım. Uçan araçlar alanında bir başka gelişme de Yeni Zelanda’dan geldi.

Google’ın kurucularından Larry Page’in de fonladığı Kitty Hawk şirketi elektrikli uçan aracını tanıttı. Cora isimli uçan aracın hava taksisi olarak hizmet vermesi planlanıyor. Dikey olarak havalanabilen ve inebilen Cora, tek bir şarjla 100 km yol katedebiliyor. Dikey olarak havalanıp inebildiği için havalimanı ya da geniş pistlere ihtiyaç duymayan Cora, aynı zamanda pilota gerek duymadan otomatik olarak uçabiliyor. Otonom olarak hareket etmesini sağlayan yazılım sayesinde uçabilen Cora, herhangi bir aksaklığa müdahale için bir insan gözetiminde uçuyor. Ancak bu yazılımın bir artısı daha var: Aracı kullanmak için pilot lisansına sahip olmanıza gerek yok. Bu açıdan sektöründeki rakiplerinden daha farklı bir yerde duran Cora, tamamen elektrikle çalışmasıyla da Yeni Zelanda devletinden destek görüyor.

Yeni Zelanda Araştırma, Bilim ve İnovasyon Bakanı Dr. Megan Woods, “Yeni Zelanda’da tutkulu hedeflerimiz var, 2050’ye kadar sıfır emisyon amacına ulaşmayı istiyoruz ve bu mobiliteyi de kapsıyor.” sözleriyle Cora’ya destek verdiklerini açıklıyor.

Cora’nın tanıtım videosunu bu adresten izleyebilirsiniz.

Görsel: cora.aero

Related posts

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik ile Hayata Geçirilen Projeler, Tribeca Film Festivali’nde

Zehra Öney

Yapay Zekaya Sahip Nesnelerin İnterneti Korkutucu mu?

Zehra Öney

Robotların da Futbol Turnuvası Var

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi