Zehra Öney
Genel

2017’de Online Reklam Yatırımları Televizyon Reklamlarını Geçecek

İnternetin her geçen gün artan kullanımı, pazarlamacıların da reklam bütçelerinin dijitale kaymasına sebep oluyor. Uzun süredir dönüşüm geçiren reklam dünyasında, basılı mecralara yapılan yatırım her geçen gün azalırken televizyon reklamcılığı birinci sıradaki yerini koruyordu. Ancak çok yakında televizyonun hakimiyeti de sona erecek gibi görünüyor.

The New York Times’ta yayınlanan ve Interpublic Group’s Magna Global’in hazırladığı rapora göre, bu yıl 503 milyar dolar olarak gerçekleşmesi beklenen global reklam yatırımlarının 193 milyar doları televizyon reklamcılığı oluşturacak. Televizyon reklam yatırımları, tüm reklam yatırımlarının %38.4’üne tekabül ediyor. Bununla birlikte 2016 yılında televizyon reklam yatırımları %38 oranında azalacak.

Dijital reklam yatırımlarının ise bu yıl, geçtiğimiz yıla göre %17.2 oranında artarak 160 milyar dolara, 2016 yılında yılında ise %13.5 oranında artması bekleniyor. Asıl önemli gelişme ise 2017 yılında olacak, şirketin tahminlerine göre dijital reklamcılık 2017 yılında TV reklamcılığının önüne geçecek.

ZenithOptimedia’ya göre ise dijital 2018 yılında TV reklamcılığının önüne geçecek. Zenith’in tahminleri bununla da sınırlı değil; dijital reklamcılığın giderek güçlenen mobil reklamcılık ayağı 2018 yılında tüm dijital reklam yatırımlarının %50.8’ini oluşturarak ilk kez desktop reklamcılığının önüne geçecek.

Magna Global’in beklentilerinde ise 2016 yılında tüm dünyadaki reklam yatırımlarının 526 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Related posts

Tesla 36 Saatte 253.000 Adet Model 3 Siparişi Aldı

Zehra Öney

En Çok Yapılan SEO Yanlışları

Zehra Öney

İş Arama Sitesi Monster.com 429 Milyon Dolara Satıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi