Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Cep Telefonlarında WiFi Arama Dönemi Başladı: AT&T’den Sonra Verizon da Harekete Geçti

3G’nin yaygınlaşması ile birlikte anlık mesajlaşma uygulamalarının piyasaya girmesiyle kullanıcıların alışkanlıkları da değişmeye başlamıştı. Kısa Mesaj Servisini (SMS) kullanmaktan yavaş yavaş vazgeçen kullanıcılar anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başlamış, WhatsApp, Line, WeChat gibi uygulamaların üye sayısı günden güne hızla artmaya başlamıştı.

Bununla birlikte görüntülü konuşma uygulamalarının da gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla birlikte, mobil operatörlerin gelirlerindeki artışta da paradigma kayması yaşamaya başladı: SMS ve konuşma ücretlerindeki artış hızlanırken internet paketlerinden sağlanan gelir de artmaya başlamıştı. Bununla birlikte operatörlerin konuşma üzerinden kazandıkları ücretlerdeki düşüş de hızlanacak gibi görünüyor.

Ekim ayında AT&T’nin kullanıcılarına sunduğu hizmet ile, kullanıcılar iPhone 6, iPhone 6+, iPhone 6s ve iPhone 6s+ cihazlarından WiFi Calling özelliğini kullanabilmeye başlamışlardı. WiFi arama ile birlikte kullanıcılar herhangi bir WiFi ağa bağlandıklarında AT&T hesaplarıyla arama yapabiliyorlardı. Bu gelişmenin ardından Verizon da harekete geçerek WiFi arama özelliğini kullanıcılarına sunmaya başladı.

İlk olarak Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge kullanıcılarına sunulan hizmet ile, kullanıcılar Ayarlar menüsünden Gelişmiş Arama özelliğini aktif hale getirdiklerinde WiFi aramaları yapabilecekler. Bunu yapmak için kullanıcıların son Android sürümüne sahip olmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar başka bir ülkede olsalar dahi WiFi ağına bağlandıklarında bu özelliği kullanabilecekler.

Verizon’un açıklamasına göre iPhone kullanıcıları ve diğer Samsung telefon sahipleri bu özelliği 2016 yılının başlarında kullanabilecekler.

Related posts

Z Jenerasyonu Hakkında Neler Biliyoruz?

Zehra Öney

Mesajlaşma Uygulamalarının Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

Mozilla İnternet Tarayıcılarında Sanal Gerçekliği Kullanmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi