Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

2018’e Kadar 2 Milyar Kişi Mobil Mesajlaşma Uygulaması Kullanacak

Mobilin artan kullanımı ile sektörün en önemli alanlarından biri olan mesajlaşma uygulamalarının büyümesi de devam ediyor. EMarketer’in hazırladığı rapora göre, bu yılın sonunda mobil mesajlaşma uygulamaları kullanan kişi sayısı 1.4 milyar kullanıcıya ulaşacak. Bununla birlikte bu sayının 2018’de 2 milyara ulaşması bekleniyor.
Bunun çeşitli sebepleri var: artan mobil kullanımı, internet paketlerinin giderek ucuzlaması, kullanıcıların kısa mesaj ve multimedia (MMS) mesaj kullanımından giderek uzaklaşması. Bu üç faktörün etkisiyle mobil mesajlaşma uygulamalarının kullanıcı sayısı artmaya devam edecek.
Ek olarak, gelişmiş ülkelerdeki akıllı telefon penetrasyonunun neredeyse zirveye ulaşması sebebiyle, kullanıcı sayısının gelişmekte olan ülkelerde artması bekleniyor. Uzak Doğu, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki artış, önümüzdeki yıllarda mobil mesajlaşma kullanıcılarının sayısının artacağı en önemli bölgeler olacak.
Uygulamaların gelirleri ise sektörün önemli soru işaretlerinden biri: Örneğin Whatsapp’ın henüz bir reklam modeli bulunmazken Line ve Wechat gibi uygulamaların gelir modellerini ise sticker satışları oluşturuyor. Bu tür uygulamalarda, uygulamanın kendi sattığı sticker’lara ek olarak, marka iş birlikleri ile sponsorlu sticker satışları da gerçekleştiriyor.

Related posts

ABD’nin En Popüler Mobil Uygulamaları Hangileri?

Zehra Öney

Blippar CNBC’nin Geleneksel Disruptor 50 Listesinde 19. Sırada

Zehra Öney

Facebook Internet.org’u Geliştiricilere Açıyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi