Zehra Öney
Genel

2019’a Kadar Müzik Sektörünün Neredeyse Tamamı Online Olacak

Plaklarımızı, kasetlerimizi kullanmayı bırakalı uzun yıllar oldu…

Çok değil, sadece 15 yıl öncesine kadar müzik mağazaları oldukça yoğun alışveriş trafiğine sahipti. Pek çoğumuz yeni çıkan albümleri kaset ya da CD formatında bu mağazalardan alır, yabancı albümlerin ise birkaç ay sonra ülkemize gelmesini beklerdik. Sonra internet hayatımıza girdi ve şarkıları yavaş yavaş önce bilgisayardan, sonra mp3 çalarlardan ve en sonunda da telefonlarımızdan dinlemeye başladık.

Hatta öyle ki, artık akıllı cihazlarımızda şarkıları tutmak yerine, online radyo ve stream uygulamaları aracılığıyla dinliyor ve böylece arşivlerimizi de kendi cihazlarımızda değil, bulut teknolojisinde tutuyoruz.

Müziğin dijitalleşmesi albüm satışlarını da etkiledi ve şu an çoğu albümün satışı beklenen düzeyde seyretmiyor. Ancak Adele’in 21 albümünde olduğu gibi tüm dünyayı etkisi altına alabilen çok başarılı işler çıktığında albüm satışları büyük oranda artıyor, ya da Taylor Swift gibi çok beğenilen isimler başarılı albüm satış grafikleri yakalayabiliyor.

Apple’ın da yeni müzik uygulamasını tanıtmasını beklediğimiz şu günlerde Forrester yeni bir araştırma daha yayınladı. Şirketin tahminlerine göre 2019’a kadar müzik sektörünün neredeyse tamamı dijitalize olacak. Tüm şarkı ve albümlerin internet üzerinden satın alınacağı, sadece koleksiyonerler ve yüksek kalite (HiFi) müzik dinleyen kitle için özel basım CD/plak formatlarının yayınlanacağı öngörülüyor.

Related posts

Güncellenen Web İçin Skype ile Sabit ve Mobil Numaraları Aramak Artık Mümkün

Zehra Öney

Adobe Stock Görsel Alanına Girdi

Zehra Öney

Babil Balığına Doğru: Skype Gerçek Zamanlı Tercüme Önizlemesini Tüm Kullanıcılara Açtı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi