Zehra Öney
Trend Teknolojiler

3 Boyutlu Yazıcı ile Göğüs ve Kaburga Kemikleri “Yazıldı”

3 Boyutlu Yazıcı ile Göğüs ve Kaburga Kemikleri “Yazıldı”

3 boyutlu yazıcı teknolojisindeki gelişmeler tüm hızıyla sürüyor.

3 boyutlu yazıcılar günümüzde hem bireysel hem de kurumsal anlamda günlük hayatın içine girmeye devam ediyor. Kullanıcılar evlerinde 3 boyutlu yazıcıları ile diledikleri cisimleri “yazdırabilirken”, kurumsal anlamda 3 boyutlu yazıcılar sağlıktan modaya pek çok farklı alanda kullanılıyor.

Bu alandaki en heyecan verici gelişmelerden biri İngiltere’den geldi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Galler’deki Swansea şehrindeki Morriston Hastanesi’nde, İngiltere’de ilk kez 3 boyutlu yazıcı ile göğüs ve kaburga kemikleri “yazılarak” hastanın göğsüne yerleştirildi.

Göğsünde tenis topu büyüklüğünde bir tümör olan Peter Maggs’ın operasyonu tam 8 saat sürdü. Bu operasyon sırasında Maggs’ın 3 kaburga kemiği ile iman tahtası olarak bilinen göğüs kemiği çıkarıldı.

Daha önceden özel bir çimento ile hazırlanan protezler yerine, ilk kez 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak Maggs için protez üretildi.

Morriston Hastanesi’ndeki uzmanlar tarafından tasarlanan protez, Galler’de yazıldı.

Standart özel çimento kullanılarak hazırlanan protezlerin hazırlık süresi yaklaşık 1,5 saat sürdüğü ve Maggs’ın kalp ve diğer sağlık sorunları sebebiyle operasyon süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması gerektiği için 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanıldı.

Operasyon sonrası iyi hissettiğini belirten Maggs, operasyonu gerçekleştiren Ira Goldsmith ve Thomas Bragg’ı “aziz” olarak gördüğünü belirtti.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Görsel: ABMU Health Board

Related posts

Amazon Nesnelerin İnterneti Asistanı Echo’yu Tanıttı

Zehra Öney

Spotify İlk Cihazını Deniyor: Akıllı Araba Asistanı

Zehra Öney

Intel “Birleşik Gerçeklik” Başlığı Project Alloy’u Tanıttı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi