Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Artık Sır Değil: Apple’ın Sürücüsüz Aracı Kazayla Ortaya Çıktı

Artık Sır Değil: Apple’ın Sürücüsüz Aracı Kazayla Ortaya Çıktı

Uzun süredir sektörde konuşulan “sır”, kazayla ortaya çıktı.

Sürücüsüz (otonom) araç teknolojisinde Google, Uber, Tesla gibi teknoloji firmalarının yanı sıra, BMW, Nissan, Ford, General Motors, Delphi Automotive Systems, Mercedes-Benz gibi otomobil firmaları ve ayrıca Bosch gibi şirketler de yer alıyor. Bu alanda Apple’ın da kendi teknolojisini geliştirdiği, bir süredir sektörde konuşuluyor olmasına karşın Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmemişti.

Silikon Vadisi’nde “herkesçe bilinen bir sır” olarak değerlendirilen Apple’ın sürücüsüz araç konusundaki çalışması, bir kaza ile ortaya çıktı. Tech Crunch tarafından yayınlanan habere göre, California Motorlu Araçlar Departmanının (California Department of Motor Vehicles) düzenlediği rapor sonucunda Apple’ın sürücüsüz araç projesine dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.

24 Ağustos’ta meydana gelen düşük hızdaki kaza, saatte 1,6 km hızla giden ve ekspres yola girmeye çalışan Apple’ın test aracına bir Nissan Leaf modelinin arkadan çarpmasıyla gerçekleşti. Her iki taraf da araçlarındaki hasarın “orta” olduğunu belirtti. Kazada herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.

Çok fazla detayın yer almadığı kaza raporunda, Apple’ın test amaçlı kullandığı aracın modeli de ortaya çıktı: 2016i Lexus RX450H. Bu model önemli, çünkü Google da kendi testleri için bu modeli kullanmıştı.

2014 yılında sadece 1 adet sürücüsüz aracın dahil olduğu bir kaza yaşanmıştı. Bu yıl ise şimdiye dek sadece California’da 40 adet sürücüsüz aracın dahil olduğu kaza yaşandı.

Siz Apple’ın teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: macrumors.com

Related posts

Microsoft 2022’ye Kadar 15.000 Kişiye Yapay Zeka Sertifika Eğitimi Verecek

Zehra Öney

Dünyadaki Elektronik Cihazların Yüzde Doksanının Üretildiği Şehir: Shenzhen

Zehra Öney

Uçan Arabalar Hakkında Kursa Katılmak Artık Mümkün

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi