Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

ABD, Tam Otonom Araçlara İzin Verme Üzerinde Çalışıyor

ABD, Tam Otonom Araçlara İzin Verme Üzerinde Çalışıyor

ABD Ulaştırma Bakanlığı tam otonom araçlara izin vermek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (Department of Transportation – DOT) 2017 yılında ABD’de meydana gelen motorlu taşıt kazalarında 37.000 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu sayıyı düşürmek için trafik cezalarının artırılması, emniyet kemeri ve diğer trafik kurallarına uyulması yönündeki bilinçlendirme kampanyaları ve daha yoğun trafik denetimleri gibi çalışmalar uzun süredir yürütülüyor.

ABD’nin trafik kazalarını önleme yolundaki diğer yenilikçi çözümü ise otonom (sürücüsüz) araçları yaygınlaştırma konusunda oldu. Futurism’de yayınlanan habere göre, ABD Ulaştırma Bakanlığının yayınladığı rapor, otonom araçların yollarda kullanımına izin verme konusundaki çalışmalarını içeriyor.

Başlangıç olarak, Ulaştırma Bakanlığı, “sürücü” tanımını, “otomatik sistemleri” içerecek şekilde genişletecek.

Ayrıca “geleneksel kabin ve insan tarafından kullanılan araçların kontrol özelliklerine” sahip olmayan otomatik araçlara da izin verecek.

ABD’nin otonom araçlara izin verecek olması sektörde bazı tartışmaları da doğurdu: Sektördeki bazı görüşler, otonom araçların henüz çok daha erken bir noktada olduğunu ve geçtiğimiz sene gerçekleşen ölümcül kaza sebebiyle bu teknolojiye sıkı kontrollerden sonra izin verilmesini savunuyor. Sektörün diğer kesiminde ise ABD’nin otonom araçlarında çok erken davranarak bu konuda dünyadaki öncü ülke olmak istediğini belirtiyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Pokémon Go 2016’da Ne Kadar Gelir Elde Etti?

Zehra Öney

Nesnelerin İnterneti’nden Her Şeyin İnterneti’ne

Zehra Öney

Yüz Tanıma Teknolojisi Yaygınlaşıyor: İngiltere’de İki Süpermarket Denemelere Başlıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi