Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Airbnb İş Modelini Geliştirdi: Pek Çok “Benzersiz” Yer Kiralamanın Yanı Sıra, Ekstra Hizmetler de Sunulacak

Airbnb İş Modelini Geliştirdi: Pek Çok “Benzersiz” Yer Kiralamanın Yanı Sıra, Ekstra Hizmetler de Sunulacak

Airbnb’nin yaptığı yeni duyuru ile artık ev ve odaların yanı sıra oteller ve diğer seçenekler de kiralanabilir hale geldi.

9 yıl önce kurulan ve kısa sürede dünya çapında bir “fenomene” dönüşen ev ve oda kiralama servisi Airbnb, iş modelinde önemli değişiklikler yaptı. The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, şirket artık seyahat rezervasyonu alanında tam hizmet vermeye başlıyor. Bir süredir otellere de yer veren Airbnb’de artık kullanıcılar çok daha fazla seçeneği daha kolay arayabilecekler.

Şirketin CEO’su Brian Chesky, Airbnb’de listelenen 4,5 milyon konaklama yeri sebebiyle kullanıcıların aradıklarını bulmada zorlandıklarını belirtiyor. “Biz paylaşımlı odalar, özel odalar ya da evlerin tamamından daha fazlasına sahibiz.” diyen Chesky tatil evleri, butik otel odaları, yatak ve kahvaltı seçeneklerinin yanı sıra “benzersiz” kategorisini de duyurdu. Bu “benzersiz” kategoride ağaç evler, botlar, igloo’lar ve hatta İngilizceye Türkçeden geçen, Orta Asya ve Türk Moğol göçebelerinin ev olarak kullandığı çadırları ifade eden “yurtlar” da yer alacak. Ayrıca bu kategoride av köpeği şeklinde inşa edilen “Sweet Willy” isimli otel de yer alıyor.

Airbnb ayrıca aileler ve çiftler için özel hazırlanmış çözümler de sunmaya başladı: Bu sayede aileler örneğin çocukları (ve kendileri) için oyuncaklar, kitaplar ve oyun konsolları ile donatılmış evler kiralayabilecekleri gibi, yeni evli çiftlere balayı çözümleri ve ayrıca grup seyahat çözümleri de sunacak.

Airbnb bunun yanı sıra “superhost” sadakat programının bir benzeri olan “superguest” programını da kullanıma sunmaya hazırlanıyor: Bu program kapsamında düzenli olarak servisi kullanan ve yüksek rating’e sahip kullanıcılara, indirimlerin yanı sıra, havalimanından alım, uçuş sınıfı yükseltme (flight upgrade) ve havalimanlarında lounge erişimi de sunacak.

Bununla birlikte şirket daha da “lüks” bir servis arzulayanlar için Airbnb Plus ve Beyond by Airbnb servislerini de hizmet kapsamına ekliyor.

Airbnb Plus kategorisinde yer alan evler: Airbnb tarafından özel olarak oluşturulan destek ekibi, bu kategoride yer alan evleri temizlik, tasarım ve konfor kapsamında inceliyor olacak. Bu sayede yüksek gelirli kullanıcılara daha “özel” bir servis sunulabilecek.

Beyond by Airbnb ise ilkbaharda kullanıma sunulacak. Airbnb’nin 2017’de satın aldığı Luxury Retreats’e dayanan ve ayrı bir site olarak hizmet verecek olan Beyond by Airbnb’de en üst kalitede evler yer alacak ve ayrıca konsiyerj servisi de sunulacak.

Related posts

Vizyonda 6 Yeni Film Var | 9 Ağustos 2015

Zehra Öney

2030’a Kadar Dünya Çapında Robotlar 400 ila 800 Milyon Kişiyi İşinden Edebilir

Zehra Öney

Amerika’da Mobil Oyun Gelirleri 3 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi