Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

5G Bu Yıl İçinde Geliyor: AT&T, Amerika’da 5G Altyapıya Sahip Olacak Şehirleri Açıkladı

5G Bu Yıl İçinde Geliyor: AT&T, Amerika’da 5G Altyapıya Sahip Olacak Şehirleri Açıkladı

2018 yılının sonuna kadar 12 şehirde 5G altyapının sunulması planlanıyor.

Merakla beklenen ve mobil iletişimde önemli bir dönüm noktası olacak 5G konusunda Amerikalı operatör AT&T’den ilk adım geldi. Büyük şehirlerde 100 megabit’lik veri akışını mümkün kılacak olan 5G hakkında pek çok farklı ülkede çalışmalar yürütülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu yılın sonuna kadar 12 farklı şehirde 5G altyapısının sunulacağı AT&T tarafından duyuruldu.

Şirketin resmi sitesinde yayınladığı duyuruya göre, ABD’de ilk olarak Dallas, Atlanta ve Texas’ta yer alan Waco şehirleri 5G altyapıya sahip olacak. Geriye kalan şehirler önümüzdeki aylarda şirket tarafından açıklanacak.

Duyuruya göre, bu yıl ABD’de 5G altyapıyı kullanılabilir yapacak tek operatör olan AT&T geçen yıl ilkbaharda başladığı çalışmalarında sona yaklaştı. 3GPP [3rd Generation Partnership Project – 3. Nesil (3G) İş Birliği Projesi] standartlarına dayanarak, mmWave (aşırı yüksek frekans) kullanılarak 5G altyapısı kullanıcılara sunulacak.

Teorik olarak saniyede gigabayt seviyesinde veri aktarımını mümkün kılacak olan altyapı ile mobil teknolojide de yeni bir dönem başlıyor olacak.

Siz 5G altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Related posts

Fitbit Akıllı Saat Üreticisi Vector’u Satın Alıyor

Zehra Öney

Ülkelerde En Çok Hangi Mobil İşletim Sistemi Kullanılıyor?

Zehra Öney

Skype For Business iOS için Yayınlandı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi