Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Video Reklamcılığın Yeni Mecrası: Snapchat

2011 yılında kurulan ve özellikle gençler arasında çok popüler olan Snapchat, “Live Stories” ve “Discover” modülleriyle video reklamcılığın yeni mecrası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kullanıcılarının %45’ini 18 – 24 yaş arasındaki gençler oluşturan Snapchat’in günlük 4 milyar video izlenme sayısına ulaştığını Jill Hazelbaker açıkladı. Bu sayı, Facebook’un Temmuz ayında duyurduğu 4 milyarlık video izlenme sayısına eşit. Aradan geçen zamanda Facebook’ta izlenen video sayısı muhakkak artmıştır, ancak konuyla ilgili gelen en son resmi veri günlük izlenme sayısının 4 milyar olduğuydu.

Snapchat’te bu denli video izlenmesinin en önemli iki sebebi var: İlki, zaten en fazla 10 saniyelik video ve fotoğraf merkezli bir uygulama olması, ikincisi ve daha önemlisi ise, 1 saniye bile izlenen video’ları “izlendi” olarak sayması. Bu konudaki alt sınırlar mecraya göre değişiyor: Örneğin Facebook’ta bir videonun izlenmiş sayılması için en az 3 saniye geçmesi gerekirken, dünyanın en büyük video portallerinden YouTube’da ortalama 30 saniye civarında (reklamlar için bu süre 5 saniye.)

Snapchat’in bu özelliği izlenme sayısının olduğundan fazla görünmesinin bir sebebi olabilir, ancak uygulamanın Facebook ve Twitter’a göre başka bir avantajı da şu: Snapchat’teki her video standart olarak tam ekran boyutunda geldiği için, kullanıcıya ekranda ilgisini çekebilecek başka bir nokta bırakmıyor. Facebook ya da YouTube’da videoya tıklanmadığı sürece video tam ekran haline gelmiyor.

Snapchat’in “Live Stories” özelliğinde reklamcılar için 4 slot bulunuyor ve kullanıcılar da bu slotları kaydırma hareketi ile geçebiliyorlar. İlk slot her zaman en yüksek izlenme sayısına sahip olduğu için markalar en güçlü mesajlarını bu slotta değerlendiriyorlar.

Discover özelliğinde ise CNN, People, Daily Mail gibi mecralardan video ve yazılı içerikler kullanıcılara sunuluyor. Discover özelliğinde izlenen her videonun reklamverene maliyeti ise 10 cent.

Ekim 2014’ten 2014 sonuna kadar 3.1 milyon dolar gelir elde şirketin bu meblağı sadece ilk 8 reklam kampanyasından kazandığını belirtirsek, Snapchat’in video reklamcılığının geleceğinde oynayacağı büyük rolü daha iyi gözlemleyebiliriz.

 

Related posts

Pinterest’in Beklentilerden Daha Fazla Zarar Açıklamasının Ardından Hisse Değeri Düştü

Zehra Öney

Mesajlaşma Uygulamalarının Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

Nazar Boncuğu Emojisi Sonunda Geliyor: Apple, 77 Yeni Emoji’yi Kullanıma Sunacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi