Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Nesnelerin İnterneti Trend Teknolojiler

Akıllı Evler Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

Akıllı Evler Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

Amerika’daki evlerin %55’i 2021’e kadar akıllı ev teknolojisine sahip olacak.

Teknoloji ile birlikte evlerimiz de artık daha “akıllı” hale geliyor. Akıllı ev teknolojisi ile günümüzde pek çok işlemi yapmak mümkün hale geldi. Akıllı kamera ve güvenlik sistemleri, akıllı termostatlar, akıllı hoparlör ve sesli asistanlar, akıllı perdeler, akıllı klimalar, akıllı sensörler ve daha pek çok akıllı sistemi artık cep telefonlarımız aracılığıyla kontrol etmemiz mümkün. Akıllı ev teknolojisinin geleceğine dair bilgilendirmeleri “Nesnelerin İnterneti’nden Her Şeyin İnterneti’ne” yazımda paylaşmıştım.

Geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika’da 22 milyon ev akıllı ev kategorisindeydi. Ancak, bazı evlerde birden fazla sayıda akıllı ev sistemi kullanıldığı için toplamda bu sayı 31 milyon düzeyindeydi.

Bu 31 milyonluk sayının 5 milyonunu, tamamı akıllı ev olan sistemler oluşturuyordu. Geriye kalan 26 milyon ise, tek bir fonksiyon için kullanılan sistemleri oluşturdu.

Peki gelecekte bu sayılar ne durumda olacak?

Berg Insight tarafından yapılan ve MediaPost’ta yayınlanan çalışmaya göre, 2021’de Kuzey Amerika’daki akıllı ev teknolojisine sahip olan ev sayısının 73 milyona ulaşması bekleniyor.

Avrupa’daki akıllı ev sistemleri ise geçtiğimiz yıl 9 milyon düzeyindeydi. Bu sayısının 2021’e kadar 80 milyona yükselmesi bekleniyor.

Related posts

Kullanıcılar Akıllı Telefon Markalarına Ne Kadar Sadık?

Zehra Öney

Bu “Kendin Yap” Projesi Japon Çiftçilere Yardım Edebilir

Zehra Öney

Tatil Döneminde Amazon’da Alışverişlerin %72’den Fazlası Mobil Cihazlardan Yapıldı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi