Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Alphabet, Porto Riko’ya Wi-Fi Balonları ile Acil İnternet Sunabilmenin Yollarını Arıyor

Alphabet, Porto Riko’ya Wi-Fi Balonları ile Acil İnternet Sunabilmenin Yollarını Arıyor

Alphabet, Maria Kasırgası’ndan çok büyük zarar gören Porto Riko’da Wi-Fi balonları ile acil internet hizmeti sunmanın yollarını arıyor.

Maria Kasırgası, bu yıl pek çok ülkede büyük felaketlere yol açtı. 16 Eylül 2017’de oluşan ve 25 Eylül’e kadar pek çok ülkede büyük yıkımlara yol açan Maria Kasırgası, 30 Eylül itibarı ile 65 kişinin ölümüne ve 50 milyar dolardan fazla bir zarara sebep olmuştu. En hızlı olduğu anda saatte 280 km hıza ulaşan kasırganın en çok zarar verdiği ülkelerden biri de Porto Riko oldu.

Yaklaşık 3,5 milyon kişinin yaşadığı Porto Riko’da 24 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Maria Kasırgası, en büyük zararı da buraya verdi. Amerika Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) tarafından yayınlanan uydu fotoğrafları da yıkımı çok net gösteriyor. Porto Riko üzerinde 24 Temmuz ve 24 Eylül’de çekilen uydu fotoğrafları, adanın elektrik altyapısının gördüğü zararı özetliyor:

Porto Riko’ya ve diğer ülkelere yardım kampanyaları düzenlenirken teknoloji alanında bir gelişme de Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketinden geldi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Alphabet, Project Loon kapsamında, Porto Riko’ya acil internet hizmeti sunmanın yollarını arıyor. Habere göre, Porto Riko’daki GSM altyapısındaki baz istasyonlarının %90’ı çevrim dışı durumda ve Alphabet de yüksek irtifa helyum balonları sayesinde Wi-Fi hizmeti sunmayı planlıyor.

Related posts

Giyilebilir Cihaz Pazarı Ne Durumda?

Zehra Öney

Uganda, Sosyal Medya Vergisi Tahsil Etmeye Başladı

Zehra Öney

Wise TV’de Yayınlanan Röportajım

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi