Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Amerika’nın Yeni Süper Bilgisayarıyla Tanışın: Summit

Amerika’nın Yeni Süper Bilgisayarıyla Tanışın: Summit

Summit, saniyede 200 katrilyon hesaplama yapabiliyor.

Süper bilgisayarların tarihi yaklaşık 1960’lı yıllara kadar uzanıyor. Manchester Üniversitesinde 1962 yılında çalışmaya başlayan Atlas, dünyanın ilk süper bilgisayarlarından biri olarak kabul ediliyor. O günden bu yana gelişen teknoloji dünyası, süper bilgisayarları da bambaşka noktalara taşıdı.

Yakın zamanda dünyanın en güçlü süper bilgisayarı, Çin’de bulunan Sunway TaihuLight’tı. 93 petaflop’luk bir işlem gücüne sahip olan bilgisayar, saniyede 93 katrilyonluk işlem yapabiliyor.

Ancak artık rekor, bu bilgisayarda değil.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında bulunan Summit, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni süper bilgisayarı olarak hizmet vermeye başladı ve en yakın rakibinden 2 kat daha hızlı!

Saniyede 200 petaflop, yani 200 katrilyon adet hesaplamayı yapabilen Summit; IBM ve NVidia’nın iş birliği ile geliştirildi.

Summit’in başlıca çalışma alanları ise astrofizik, kanser araştırmaları ve sistem biyolojisi olacak. 4068 adet hesap sunucusu (compute server) bulunan Summit’in veri depolama kapasitesi ise 10 petabyte’tan daha fazla (1 petabyte, 1000 terabyte’a eşit.)

Dünyanın süper bilgisayarlarının listelendiği TOP500 listesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin 143, Çin’in ise 202 bilgisayarı bulunuyor.

Görsel: Carlos Jones / Oak Ridge National Laboratory

Related posts

Blippar’ın 10. Ofisi Türkiye’de | Yeni Şafak

Zehra Öney

Oculus Rift’in Kullanıcı Versiyonu Tanıtıldı

Zehra Öney

Uber Arka Planda Konum Bilgisi Toplamaya Başladı

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi