Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Teknoloji, Evsizlere Yardım Etmeyi de Kolaylaştırıyor

Teknoloji, Evsizlere Yardım Etmeyi de Kolaylaştırıyor

ABD’de temassız ödeme ile evsizlere yardım yapmak mümkün.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 550.000’den fazla kişi evsiz bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Bu konuda teknoloji şirketleri de çeşitli çözümler üzerinde çalışıyor.

Konuyla ilgili oldukça faydalı olabilecek bir çalışma da Seattle’dan geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, teknoloji start-up’ı Samaritan, evsiz insanlara yardımcı olmak için bir yazılım geliştirdi.

Proje kapsamında, evsizlere, Bluetooth ile çalışan Beacon cihazları verildi. Bu cihazlar, bir akıllı telefon uygulamasıyla iletişim haline geçebiliyor. Bir kullanıcı Beacon cihazı taşıyan bir evsiz kişinin yakınından geçtiğinde, cihaz, uygulamaya sinyal göndererek kullanıcılara bildirim gönderiyor: Kullanıcılar, bu bildirim sayesinde evsiz kişinin hikayesini öğrenebiliyor ve onun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için para göndermesini sağlıyor.

Kullanıcılar 1, 5 ya da 10 dolar bağış yapabiliyorlar.

Şimdiye dek 200 adet Beacon cihazı şehirde kullanılır duruma getirildi. Verilen bağışlarla evsizler gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Ayrıca yazılım, onların tütün ürünleri, alkol ya da silah almalarını da engelliyor.

Mobil bağış konusunda farklı örnekler de var: Örneğin İngiltere’de sokak müzisyenlerine cep telefonları ile bağış yapmayı sağlayan sistemin haberini sizlerle paylaşmıştım.

Görsel: startupbeat.com

Related posts

ABD’li Kullanıcıların Yüzde 20’si Telefonları ile Uyuyor

Zehra Öney

Perakendeciler En Çok Hangi Teknolojilere Rağbet Ediyor?

Zehra Öney

Mobil Uyumlu Sadakat Programları Satın Alma Davranışlarına Etki Ediyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi