Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

App Store ABD Mağazasının Gelirlerinin Yüzde 94’ünü Uygulama Geliştiricilerinin Yüzde 1’i Domine Ediyor

App Store ve genel olarak uygulama mağazalarının son yılların en etkili gelir modellerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Milyarlarca kullanıcının telefonlarına indirilen uygulamalar, elde ettikleri gelirlerle de öne çıkıyor. Bununla birlikte, son yayınlanan raporlardan biri gösteriyor ki, uygulama gelirlerinin çok ama çok büyük bir bölümü, toplam uygulama geliştiricilerinin çok az bir bölümü tarafından elde ediliyor.
Sensor Tower tarafından yayınlanan rapora göre, App Store’un Amerika Birleşik Devletleri mağazasında birinci çeyrekte elde edilen gelirin %94’ü, sadece 623 uygulama geliştirici tarafından elde ediliyor. Bu 623 uygulama geliştiricinin toplam geliştiriciler arasındaki oranı ise %1’e tekabül ediyor.
Bu 623 yayıncı arasında ise, Google, Disney, MLB, Spotify, Disney, Dow Jones, Hulu, The New York Times, HBO, Electronic Arts, Zynga, Pandora, Netflix, Skout, King Peak gibi uygulama geliştiriciler bulunuyor. Bu geliştiricilerin elde ettiği toplam gelir 1.3 milyar dolar ila 1.4 milyar dolar arasında değişiyor.
Geriye kalan 62.000 uygulama geliştiricinin ise elde ettiği toplam gelir ise 82 milyon dolar, ki bu meblağ da App Store ABD mağazasının elde ettiği gelirin %6’sına tekabül ediyor.
Ayrıca yukarıda saydığımız 623 uygulama geliştirici, indirilme oranlarında da önde. 623 geliştiricinin uygulamalarının toplam uygulamaların indirilmeye oranı %70 iken, diğer 62.000 uygulama geliştiricinin uygulamaları, toplam indirilmenin sadece %30’unu oluşturuyor.

Related posts

Çin’in Devlet Ajansı, Yapay Zekaya Sahip Sanal Haber Sunucusunu Tanıttı

Zehra Öney

Mobil Sanal Gerçeklik Gelirleri Bu Yıl 861 Milyon Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

App Store’da Şimdiye Kadar En Çok İndirilen Uygulamalar Açıklandı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi