Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

App Store ABD Mağazasının Gelirlerinin Yüzde 94’ünü Uygulama Geliştiricilerinin Yüzde 1’i Domine Ediyor

App Store ve genel olarak uygulama mağazalarının son yılların en etkili gelir modellerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Milyarlarca kullanıcının telefonlarına indirilen uygulamalar, elde ettikleri gelirlerle de öne çıkıyor. Bununla birlikte, son yayınlanan raporlardan biri gösteriyor ki, uygulama gelirlerinin çok ama çok büyük bir bölümü, toplam uygulama geliştiricilerinin çok az bir bölümü tarafından elde ediliyor.
Sensor Tower tarafından yayınlanan rapora göre, App Store’un Amerika Birleşik Devletleri mağazasında birinci çeyrekte elde edilen gelirin %94’ü, sadece 623 uygulama geliştirici tarafından elde ediliyor. Bu 623 uygulama geliştiricinin toplam geliştiriciler arasındaki oranı ise %1’e tekabül ediyor.
Bu 623 yayıncı arasında ise, Google, Disney, MLB, Spotify, Disney, Dow Jones, Hulu, The New York Times, HBO, Electronic Arts, Zynga, Pandora, Netflix, Skout, King Peak gibi uygulama geliştiriciler bulunuyor. Bu geliştiricilerin elde ettiği toplam gelir 1.3 milyar dolar ila 1.4 milyar dolar arasında değişiyor.
Geriye kalan 62.000 uygulama geliştiricinin ise elde ettiği toplam gelir ise 82 milyon dolar, ki bu meblağ da App Store ABD mağazasının elde ettiği gelirin %6’sına tekabül ediyor.
Ayrıca yukarıda saydığımız 623 uygulama geliştirici, indirilme oranlarında da önde. 623 geliştiricinin uygulamalarının toplam uygulamaların indirilmeye oranı %70 iken, diğer 62.000 uygulama geliştiricinin uygulamaları, toplam indirilmenin sadece %30’unu oluşturuyor.

Related posts

Huaewi Watch Mobil Dünya Kongresi’nde Tanıtıldı

Zehra Öney

Apple Sorunları Düzeltmek İçin iOS 9.3.1’i Yayınladı

Zehra Öney

Facebook Üzerinden Yemek Siparişi Vermek Artık ABD’de Mümkün

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi