Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple ve Samsung “Planlı Eskitme” Sebebiyle İtalya’da Ceza Aldı

Apple ve Samsung “Planlı Eskitme” Sebebiyle İtalya’da Ceza Aldı

İki önemli şirket olan Apple ve Samsung’a, planlı eskitme sebebiyle ceza kesildi.

Planlı eskitme (planned obsolescence), teknoloji dünyasının uzun süredir gündeminde. Pek çok markanın, ürünlerini, belirli bir süre sonra eski veya işlevsiz hale getirmek için sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlaması olarak bilinen planlı eskitme, akıllı telefon pazarının da gündeminde. Telefon ya da işletim sistemi üreticilerinin, akıllı telefonları, yeni güncellemeler ile “eskitmesi” ve yavaşlatması tepkiler almış ve örneğin Apple, 2017 Aralık’ta, telefonları, eskiyen piller sebebiyle yavaşlattığını kabul etmişti.

Planlı eskitme kapsamında önemli bir karar da İtalya’dan geldi. The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, İtalya Rekabet Kurulu, Apple ve Samsung’a, telefonlarını planlı olarak eskittikleri için ceza kesti.

Apple’a kesilen ceza toplam 10 milyon Euro ve Samsung’a kesilen ceza ise 5 milyon Euro olarak açıklandı. Planlı eskitme konusunda yasanın izin verdiği en üst limitten ceza kesildi ve iki şirket de 5 milyon Euro ödeyecek.

Apple, ayrıca lithium-ion pillerinin temel özellikleri hakkında kullanıcılara net bir bilgi vermekte başarısız olduğu için 5 milyon Euro’luk ikinci bir ceza daha aldı ve toplam ödeyeceği ceza tutarı 10 milyon dolar oldu.

Ayrıca iki şirket de İtalya özelindeki web sitelerinde kurulun kararını yayınlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: news.google.com

Related posts

Samsung Pay 1 Ayda 30 Milyon Dolar İşlem Hacmine Ulaştı

Zehra Öney

Web Summit Bugün Dublin’de Başlıyor

Zehra Öney

Super Mario Run’dan Rekor Bekleniyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi